Home / SVET / Pražský hrad je podozrivý zo skartovania ďalších utajených dokumentov, obsahovali informácie o aktivitách Rusov

Pražský hrad je podozrivý zo skartovania ďalších utajených dokumentov, obsahovali informácie o aktivitách Rusov

7.4.2022 (Webnoviny.sk) – Pražský hrad čelí podozreniu, že narýchlo zničil ďalšie utajované dokumenty. Dovedna 32 dokumentov obsahovalo okrem iného informácie spravodajcov o aktivitách ruských ozbrojených síl pri hraniciach s Ukrajinou alebo informácie NATO o bezpečnostnej situácii v Iraku.

Informuje o tom server iROZHLAS.cz, ktorý spolu s Radiožurnálom získal od Národného bezpečnostného úradu takzvané Jednacie protokoly Pražského hradu, kde poverení zamestnanci zapisujú dátum doručenia dokumentu či z akého úradu pochádza.

Najbližšie roky skartovania

Protokoly, ktoré novinári získali na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, pritom uvádzajú, že dokumenty bolo možné skartovať najskôr v rokoch 2023 alebo 2025. Medzi skartovanými dokumentmi sú listiny v režime dôverné aj tajné. Skartáciami sa zaoberá už aj Národný bezpečnostný úrad.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako je možná skartácia dokumentov, ktorá sa mala uskutočniť až v nasledujúcich rokoch, nie je podľa portálu iROZHLAS jasné. Podľa odborníkov, ktorých oslovil Radiožurnál, Pražský hrad zničil dokumenty narýchlo a nezákonne. Kancelária českého prezidenta rozpor nevysvetlila, len uviedla, že dokumenty skartovali a všetko sa stalo podľa zákona.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Bez náležitej previerky

Zaobchádzanie prezidentskej kancelárie s utajovanými dokumentmi už dlhší čas vyvoláva otázky. Radiožurnál už skôr informoval, že počas novembrovej skartácie Hrad zničil utajenú správu o zapojení Rusov do výbuchu v muničných skladoch vo Vrběticiach, ktorú chcela získať polícia, aby zistila, že sa nedostala do rúk neoprávneným ľuďom.

Ako pripomína iROZHLAS, najbližšie okolie prezidenta Miloša Zemana totiž nemá náležitú previerku a týka sa to nielen jeho poradcu Martina Nejedlého, ale aj kancelára Vratislava Mynářa.

Viac k témam: Pražský hrad, Skartovanie, utajované dokumenty
Zdroj: Webnoviny.sk – Pražský hrad je podozrivý zo skartovania ďalších utajených dokumentov, obsahovali informácie o aktivitách Rusov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Krajiny G7 pošlú na pomoc Ukrajine takmer 10 miliárd dolárov, aby sa mohla aj naďalej úspešne brániť pred okupantmi

Finančná situácia Ukrajiny nesmie mať žiadny vplyv na schopnosť Ukrajiny úspešne sa brániť, zhodli sa podľa nemeckého ministra financií zástupcovia krajín G7.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.