Home / EKONOMIKA / Zamestnávatelia môžu žiadať o podporu v čase skrátenej práce, ide o prvý zákonný systém na ochranu pracovných miest

Zamestnávatelia môžu žiadať o podporu v čase skrátenej práce, ide o prvý zákonný systém na ochranu pracovných miest

1.4.2022 (Webnoviny.sk) – Zamestnávatelia môžu od 1. apríla tohto roka po splnení zákonných podmienok žiadať o podporu v čase skrátenej práce. Ide o historicky prvý zákonný systém pomoci pre udržanie zamestnanosti a ochranu pracovných miest na Slovensku. V tlačovej správe to uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Vonkajší faktor

Prijímateľom žiadosti o podporu v čase skrátenej práce je príslušný úrad práce alebo ústredie práce v závislosti od vonkajšieho faktora. V prípade mimoriadnej situácie, výnimočného alebo núdzového stavu, či mimoriadnej okolnosti o žiadosti rozhoduje príslušný úrad práce podľa sídla zamestnávateľa.

Ak je vonkajším faktorom okolnosť vyššej moci, napríklad požiar, v tomto prípade sa žiadosť podáva na ústredie práce. Žiadosť o poskytnutie podpory je možné podať na príslušný úrad do konca kalendárneho mesiaca nasledujúcom po mesiaci, za ktorý zamestnávateľ žiada o podporu.

Trvalý kurzarbeit sa netýka SZČO

Úrady práce budú vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu. Trvalý kurzarbeit je určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov, netýka sa SZČO.

Finančná pomoc pre zamestnávateľov pozostáva z príspevku na čiastočnú úhradu mzdových nákladov na zamestnanca za každú hodinu prekážky v práci na strane zamestnávateľa v čase skrátenej práce v sume 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca.

Trvalý kurzarbeit má pomôcť zamestnávateľom a zamestnancom v krízových časoch podobne, ako im v súčasnosti pomáha projekt Prvá pomoc. Aktivuje sa pri prekážke v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej zamestnávateľ nemôže najmenej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 % ustanoveného týždenného pracovného času.

Viac k témam: Kurzarbeit
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia môžu žiadať o podporu v čase skrátenej práce, ide o prvý zákonný systém na ochranu pracovných miest © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šéf Svetovej banky Malpass varuje pred globálnou recesiou, môže ju spôsobiť vojna na Ukrajine

Svetová banka minulý mesiac znížila prognózu rastu globálnej ekonomiky na tento rok takmer o celý percentuálny bod na 3,2 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.