Home / šport / Pozrite si, ktorých 50 slovenských športovcov pôjde na ZOH 2022 do Pekingu

Pozrite si, ktorých 50 slovenských športovcov pôjde na ZOH 2022 do Pekingu

21.1.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 21. januára 2022, 12:12

Valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru na svojom piatkovom zasadnutí jednohlasne schválilo nomináciu športovcov na ZOH 2022 do čínskeho Pekingu.

Viac o téme: ZOH 2022 v Pekingu

Súčasťou slovenskej výpravy pod piatimi kruhmi bude spolu 50 reprezentantov – 25 hokejistov a 25 v ďalších športových odvetviach (zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, boby, biatlon, snoubording, sane).

Do slovenského tímu sa dostalo osem biatlonistov, po päť sánkarov, bežcov na lyžiach aj zjazdárov, jedna bobistka a jedna snoubordistka.

„Nominácia bola schválená jednomyseľne a bez pripomienok v podobe, v akej ju predložili športové zväzy a v akej ju vo štvrtok odobril výkonný výbor SOŠV,“ referuje web olympic.sk. ZOH v Pekingu sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022.

Do Pekingu pôjde aj 61 členov sprievodu

V slovenskej výprave bude medzi športovcami 37 mužov a 13 žien, do Pekingu vycestuje aj 61 členov sprievodu. VZ SOŠV tiež poverilo výkonný výbor SOŠV, aby rozhodol o schválení doplnenia alebo zmeny nominácie v prípade dodatočného pridelenia miesteniek medzinárodnými športovými federáciami po jej akceptácii národnými športovými zväzmi, prípadne o schválení výmien športovcov zo zdravotných dôvodov v zmysle pravidiel Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

„Vzhľadom na limitovaný počet lôžok v troch olympijských dedinách budú niektorí členovia sprievodu športovcov bývať aj v hoteloch. VZ SOŠV zobrala na vedomie zloženie ad hoc disciplinárnej komisie na ZOH v Pekingu, ktoré už o deň skôr schválil výkonný výbor SOŠV. Komisia je menovaná v zložení: Anton Siekel, Danka Barteková (členka VV SOŠV), Roman Buček, Ivona Fialková, Matej Matys a Roman Fano,“ informuje oficiálny web SOŠV. Vedúcim výpravy SR bude Roman Buček, jeho zástupcami Boris Demeter a Zuzana Tomčíková.

Medailu z olympiády ešte nemá nikto

V snoubordingu bude Slovensko reprezentovať Klaudia Medlová, ktorá sa predstavila aj na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu. Premiéru na tomto fóre absolvuje mladá bobistka Viktória Čerňanská.

V zjazdovom lyžovaní dostanú šancu okrem elitnej Petry Vlhovej aj Rebeka Jančová a Petra Hromcová, medzi mužmi bratia Adam a Andreas Žampovci.

V behu na lyžiach sa pod piatimi kruhmi predstaví pätica Alena Procházková, Barbora Klementová, Kristína Sivoková, Peter Mlynár a Ján Koristek.

V biatlone sa do nominácie dostalo okteto Paulína a Ivona Fialkové, Henrieta Horvátová, Veronika Machyniaková, Michal Šíma, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik a Matej Baloga.

Na predchádzajúcich ZOH v kórejskom Pjongčangu slovenská výprava získala vo februári 2018 tri medaily – jednu zlatú a dve strieborné vybojovala biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá už ukončila kariéru. Zo súčasnej slovenskej výpravy zatiaľ žiadny športovec pod piatimi kruhmi nezískal cenný kov.

ZOH v Pekingu sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022.

Nominácia slovenských športovcov na ZOH 2022 do čínskeho Pekingu:

Snoubording (1):
Klaudia Medlová

Zjazdové lyžovanie (5):
Petra Vlhová, Rebeka Jančová, Petra Hromcová, Adam Žampa, Andreas Žampa

Beh na lyžiach (5):
Alena Procházková, Barbora Klementová, Kristína Sivoková, Peter Mlynár, Ján Koristek

Biatlon (8):
Paulína Fialková, Ivona Fialková, Henrieta Horvátová, Veronika Machyniaková, Michal Šíma, Šimon Bartko, Tomáš Sklenárik, Matej Baloga

Sane (5):
Katarína Šimoňáková, Jozef Ninis, Marián Skupek, Tomáš Vaverčák, Matej Zmij

Boby (1):
Viktória Čerňanská

Ľadový hokej (25):
Brankári: Patrik Rybár (Dinamo Minsk/ Biel., KHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR), Matej Tomek (Kometa Brno/ČR)
Obrancovia: Marek Ďaloga (Kometa Brno/ČR), Martin Marinčin (Oceláři Třinec/ČR), Peter Čerešňák (Plzeň/ČR), Mário Grman (HPK Hämeenlinna/Fín.), Michal Čajkovský (Sibir Novosibirsk/Rus., KHL), Martin Gernát (Lausanne/Švaj.), Samuel Kňažko (Seattle Thunderbirds/USA, WHL), Šimon Nemec (HK Nitra)
Útočníci: Libor Hudáček (Dinamo Minsk/ Biel., KHL), Miloš Kelemen (Mladá Boleslav/ČR), Michal Krištof (Kometa Brno/ČR), Marko Daňo, Miloš Roman (obaja Oceláři Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fín.), Tomáš Jurčo (Barys Nur-Sultan/Kaz., KHL), Peter Cehlárik (Avangard Omsk/Rus., KHL), Marek Hrivík (Torpedo Nižnij Novgorod/Rus., KHL), Kristián Pospíšil (HC Davos/Švaj.), Samuel Takáč (HC Slovan Bratislava), Pavol Regenda (HK Dukla Ingema Michalovce), Adrián Holešinský (HK Nitra), Peter Zuzin (HKM Zvolen)

Viac k témam: Zimná olympiáda v Pekingu 2022, ZOH 2022 v Pekingu
Zdroj: Webnoviny.sk – Pozrite si, ktorých 50 slovenských športovcov pôjde na ZOH 2022 do Pekingu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Djokovič môže obhájiť titul na Wimbledone, očkovanie proti koronavírusu už nie je povinnosťou

Srb ovládol londýnsky Wimbledon už šesťkrát, dovedna má na svojom konte 20 grandslamových titulov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.