Home / SVET / Slovákov v Česku podľa výsledkov sčítania neubúda, k dvom národnostiam sa prihlásili tisíce ľudí

Slovákov v Česku podľa výsledkov sčítania neubúda, k dvom národnostiam sa prihlásili tisíce ľudí

18.1.2022 (Webnoviny.sk) – Slovákov v Česku neubúda. K slovenskej národnosti sa počas sčítania obyvateľstva v roku 2021 prihlásilo 96 041 obyvateľov Českej republiky.

Informuje o tom riaditeľ slovenského domu v Prahe a predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský v tlačovej správe.

K dvom národnostiam sa hlásia tisíce ľudí

K dvom národnostiam, k slovenskej a českej, sa prihlásilo 59 336 obyvateľov, k slovenskej a moravskej 2 918 obyvateľov, k slovenskej a rómskej 845 a k slovenskej a európskej 312 obyvateľov.

Celkový počet hlásiaci sa aj k slovenskej národnosti predstavuje viac ako 160-tisíc obyvateľov. Do tohto počtu nie sú zarátané kombinácie národností, ako sú slovenská a maďarská, slovenská a rusínska či slovenská a židovská alebo identita československá.

Sčítanie prinieslo aj isté disproporcie

„Sčítanie prinieslo aj u iných národností isté disproporcie. K rómskej národnosti sa prihlásilo 4 458 osôb, k rómskej a českej takmer 16-tisíc, i tak však celkový počet len mierne presahuje 20 tisíc, čo je menej než desatina kvalifikovaného odhadu. Pomerne vysoké čísla naopak dosiahla ukrajinská národnosť – 78-tisíc osôb samostatne, okolo 90-tisíc spolu s dvojitými národnosťami,” uvádza sa v tlačovej správe.

Počet ľudí, ktorí sa neprihlásili k žiadnej národnosti stúpa. Kým v roku 2011 ich bolo pri sčítaní 2,6 milióna, aktuálne sa ich počet pohybuje okolo 3,3 milióna, čo predstavuje 31 percent obyvateľstva. Ide však aj o výsledok možnosti nevypĺňať daný údaj.

Viac k témam: Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021, Svetové združenie Slovákov v zahraničí
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovákov v Česku podľa výsledkov sčítania neubúda, k dvom národnostiam sa prihlásili tisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Skonči sa vojna na Ukrajine po obsadení Kramatorska? Môže, ale aj nemusí to tak byť

Podľa bývalého veliteľa strategického velenia Spojeného kráľovstva bude vojna ešte počas leta kulminovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.