Home / SVET / Počas protestov v Kazachstane zomrelo 225 ľudí, viac než štyritisíc ich bolo zranených

Počas protestov v Kazachstane zomrelo 225 ľudí, viac než štyritisíc ich bolo zranených

15.1.2022 (Webnoviny.sk) – Počas násilných demonštrácií, ktoré tento mesiac otriasli Kazachstanom, zomrelo 225 ľudí. Informovala o tom v sobotu kazašská generálna prokuratúra.

Jej predstaviteľ Serik Šalabajev uviedol, že medzi mŕtvymi je 19 príslušníkov bezpečnostných zložiek a zranenia celkovo utrpelo vyše 4 300 osôb.

Protesty spustil prudký rast cien plynu

Podľa skoršej správy kazašských úradov si nepokoje vyžiadali 164 obetí.

V Kazachstane 2. januára vypukli masové protesty pre prudký rast cien skvapalneného plynu, no zrejme odrážali širšiu nespokojnosť s autoritárskym vedením štátu, a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie. Demonštranti vtrhli do vládnych budov a podpálili ich.

Do krajiny prišli vojaci ODKB

Na pozvanie kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva do krajiny prišlo vyše 2-tisíc vojakov, ktorých tam vyslala Organizácia dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB).

Na čele aliancie šiestich postsovietskych štátov stojí Rusko, ktoré v sobotu oznámilo, že jeho vojaci sa už vrátili domov. Či sa v krajine naďalej zdržujú iní vojaci vyslaní v rámci misie ODKB, nie je jasné.

Viac k témam: Demonštrácie, Nepokoje, Protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas protestov v Kazachstane zomrelo 225 ľudí, viac než štyritisíc ich bolo zranených © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rada EÚ únie odsúdila agresivitu Ruska voči Ukrajine, Moskvu vyzvala na okamžitú deeskaláciu napätia

Zároveň vyzvala Rusko, aby deeskalovalo situáciu, dodržiavalo medzinárodné právo a konštruktívne sa zapájalo do dialógu prostredníctvom zavedených medzinárodných mechanizmov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *