Home / SLOVENSKO / Kultúrna obec bude pravidelne diskutovať o opatreniach so zástupcami rezortu zdravotníctva (video)

Kultúrna obec bude pravidelne diskutovať o opatreniach so zástupcami rezortu zdravotníctva (video)

13.1.2022 (Webnoviny.sk) – Kultúrna obec sa bude pravidelne stretávať so zástupcami Ministerstva zdravotníctva SR. Na stretnutiach by mali diskutovať a hľadať riešenia na jednotlivé výzvy, ktorým kultúra čelí. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní so zástupcami ľudí z kultúry.

Otvorená kultúra

Ako ďalej vysvetlil, úlohou stretnutí bude zaistiť čo najlepší chod kultúry z hľadiska predvídateľnosti. Na stretnutí sa zúčastnili aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Za jeden z dôkazov, že súčasnej vláde na kultúre záleží považuje Heger to, že sa na pomoc tejto oblasti zatiaľ vyčlenilo viac ako 111 miliónov eur.

Pavol Smolko z Hudobnej únie verí, že tieto „otvorené dvere“ umožnia zástupcom kultúry zaistiť, aby sa kultúra nezatvárala a ľudia z kultúry mohli pracovať pri akýchkoľvek opatreniach.

„Otvorili sme dnes pre nás dve podstatné témy. Jedna je pracovať a nezatvárať a druhá sú sanačné a rozvojové opatrenia v ekonomickej oblasti. Bez nich naša infraštruktúra nebude môcť pokračovať a reštartovať sa,“ zhodnotil.

„Na našom dnešnom stretnutí sa zhmotnili presné pravidlá spolupráce, čo sa týka komunikácie s ministerstvom zdravotníctva, napríklad o pripravovaných opatreniach,“ objasnila Milanová. Za dôležité považuje, že si na stretnutí vyjasnili aj udalosti posledných dvoch týždňov.

Podujatia sú rozdelené do 3 kategórií

Kultúra v súčasnosti funguje na základe covid manuálu, podľa ktorého sa hromadné podujatia delia na tri kategórie – na nízko rizikové, stredne rizikové a vysoko rizikové.

Pri nízko rizikových podujatiach, ktorými sú označené také, kde je nosenie respirátora a sedenie povinné, zároveň nie je povolená konzumácia jedla či nápojov, spev či povzbudzovanie účastníkov, je maximálna kapacita určená na 100 osôb, respektíve maximálne 50 percent kapacity priestoru.

V rámci stredne rizikových podujatí, kde je povinné nosenie respirátora a fixné sedenie či státie, sa počet účastníkov obmedzí na 100 osôb alebo maximálne 25 percent kapacity priestoru.

Pri vysoko rizikových podujatiach, kde je nosenie respirátora obmedzené a je povolená konzumácia a podobne, je maximálna kapacita určená na 20 osôb, pričom zoznam účastníkov je povinný. Ide najmä o svadby, kary, oslavy, večierky, plesy či diskotéky.

Viac k témam: covid manuál, Kultúrna obec, Kultúrne podujatia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kultúrna obec bude pravidelne diskutovať o opatreniach so zástupcami rezortu zdravotníctva (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovenskí hasiči sa vrátili z Českého Švajčiarska, vrtuľník ministerstva vnútra tam vykonal 881 zhodov

Slovenskí hasiči pôsobili v národnom parku České Švajčiarsko od 26. júla na základe žiadosti českej strany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.