Home / SVET / Poľský senátor Brejza, ktorého sledovali spyvérom, podal na šéfa vládnej PiS Kaczynského žalobu

Poľský senátor Brejza, ktorého sledovali spyvérom, podal na šéfa vládnej PiS Kaczynského žalobu

11.1.2022 (Webnoviny.sk) – Poľský opozičný senátor Krzysztof Brejza, do ktorého mobilu sa nabúrali spyvérom, podal civilnú žalobu na lídra vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského za ohováranie.

Spravil tak pre jeho vyjadrenia, ktoré naznačili, že ho sledovali v súvislosti so zločinom.

Otca predvolali na vypočúvanie

Niekoľko hodín po tom, ako sa objavili správy o Brejzovej žalobe na Kaczynského, poľskí prokurátori informovali jeho otca, že ho vyšetrujú ako podozrivého a má sa dostaviť na vypočúvanie.

Ryszard Brejza, starosta mesta Inowroclaw, uviedol, že dostal predvolací list, ale neinformovali ho tom, čoho sa prípad týka.

„Cítim sa ako postava z románu Proces od Franza Kafku. Neviem, čoho sa to týka, môžem len hádať,“ vyjadril sa pre televíziu TVN24.

Senátor Brejza označil predvolanie otca za pomstu voči jeho rodine za žalobu a odhalenie „zločinov súvisiacich s nelegálnym sledovaním opozície“.

Spyvér použili na senátora viackrát

Obaja Brejzovci veria, že PiS sa snaží na nich uvrhnúť podozrenie, aby odôvodnili použitie špehovacieho softvéru, ktorý je určený na boj proti terorizmu a iným vážnym zločinom, proti politickým oponentom.

Vyšetrovanie agentúry The Associated Press (AP) a strediska pre kybernetickú bezpečnosť Citizen Lab pri Torontskej univerzite zistilo sledovanie troch kritikov vlády, medzi nimi Krzysztofa Brejzu, spyvérom Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group.

Zistenia AP a Citizen Lab nezávisle overila organizácia Amnesty International, ktorá potvrdila, že na senátora v roku 2019, keď viedol opozičnú kampaň do parlamentných volieb, použili spyvér viackrát.

Správy z mobilu upravili

Správy, ktoré mu ukradli z mobilu boli upravené a štátom kontrolovaná televízia ich odvysielala v rámci očierňovacej kampane pred voľbami, ktoré tesne vyhrala PiS.

Okrem Brejzu sa stali terčmi Pegasusu právnik zastupujúci opozičných politikov v mnohých politicky citlivých prípadoch Roman Giertych a prokurátorka Ewa Wrzosek.

Kaczynski v piatok uznal, že Poľsko kúpilo spyvér Pegasus, ktorý je podľa neho nástroj pre boj proti zločinu a korupcii.

Viac k témam: Opozícia, Sledovanie, spyvér Pegasus
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľský senátor Brejza, ktorého sledovali spyvérom, podal na šéfa vládnej PiS Kaczynského žalobu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bulharsko poskytne Ukrajine staršie systémy protivzdušnej obrany, pomôže aj s výcvikom pilotov pre stíhačky F-16

Súčasťou tejto pomoci je aj poskytnutie bulharského vzdušného priestoru pre výcvik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *