Home / SVET / Prezident Berdimuhamedov nariadil uhasenie krátera Brána do pekla, horí v ňom niekoľko desaťročí unikajúci plyn

Prezident Berdimuhamedov nariadil uhasenie krátera Brána do pekla, horí v ňom niekoľko desaťročí unikajúci plyn

8.1.2022 (Webnoviny.sk) – Turkménsky prezident nariadil uhasenie ohnivého krátera známeho ako Brána do pekla, v ktorom unikajúci plyn horí už niekoľko desaťročí. Gurbanguly Berdimuhamedov svoje rozhodnutie odôvodnil environmentálnymi a zdravotnými dôvodmi, ale aj úsilím o zvýšenie exportu plynu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Strácame cenné prírodné zdroje, z ktorých by sme mohli získať značné zisky a použiť ich na zlepšenie blahobytu našich ľudí,“ uviedol prezident v televíznom prejave. Úradom podľa svojich slov nariadil, aby našli riešenie na uhasenie ohňa.

Kráter v púšti Karakum neďaleko obce Darvaza je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií v Turkménsku. Okolnosti vzniku krátera sú však obklopené tajomstvom. Mnohí veria, že vznikol, keď sa v roku 1971 nepodarila sovietska vrtná operácia. Kanadský prieskumník George Kourounis v roku 2013 preskúmal kráter a zistil, že nikto v skutočnosti nevie, ako vznikol a rozhorel sa. Podľa miestnych turkménskych geológov sa kráter vytvoril už v 60. rokoch, ale horí len od 80. rokov minulého storočia.

Pokusov o uhasenie ohňa v kráteri bolo viacero. Berdimuhamedov už v roku 2010 nariadil odborníkom, aby našli spôsob, ako horiaci kráter uhasiť.

Viac k témam: kráter Brána do pekla
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Berdimuhamedov nariadil uhasenie krátera Brána do pekla, horí v ňom niekoľko desaťročí unikajúci plyn © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V Rakúsku sa čoskoro končí lockdown pre nezaočkovaných, krajine už nehrozí preťaženie nemocníc

Od prvého februára však bude krajina vyžadovať povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *