Home / SLOVENSKO / Skalnaté Pleso má verejne dostupný defibrilátor, poskytne prvú pomoc pri zástave srdca

Skalnaté Pleso má verejne dostupný defibrilátor, poskytne prvú pomoc pri zástave srdca

8.1.2022 (Webnoviny.sk) – Verejne dostupný defibrilátor, teda prístroj, ktorý pomáha poskytnúť ešte pred príchodom záchranárov bezodkladnú prvú pomoc pri zástave srdca, už majú aj na Skalnatom plese. Ďalšie dva budú aj na Hrebienku, ale aj v Jasnej na Chopku Juh.

Svoje miesto tam nájdu vďaka Tatranskému okrášľovaciemu spolku, od ktorého v sobotu prevzali prístroje zástupcovia horských stredísk a horskí záchranári. Všetky prístroje v sobotu požehnal vladyka arcibiskup Mons. Ján Babjak, ktorý v kaplnke Galérie Encián pri tejto príležitosti slávil aj archijerejskú sv. liturgiu.

Umiestnili viac ako 100 defibrilátorov

O umiestňovanie takýchto prístrojov po Slovensku sa už niekoľko rokov snaží občianske združenie Záchrana. V tomto prípade sa to podarilo v spolupráci s okrášľovacím spolkom. „Pred tromi rokmi sme defibrilátor umiestnili k hotelu FIS a tam zachránil život manželovi našej kolegyne, ktorý tam bežkoval. Bol tam lekár, ktorý vedel použiť defibrilátor. Ten pán dodnes žije a je v poriadku,“ opísal význam prístroja pre agentúru SITA predseda združenia František Majerský. Doteraz sa združeniu podarilo umiestniť 131 defibrilátorov, za posledný rok ich bolo 50.

Profesionálna horská záchranná služba síce disponuje defibrilátormi, nemusia však byť vždy dostupné. „Môžeme byť na výjazde alebo zásahu, a tým, že takéto niečo tu bude umiestnené, každý jeden návštevník Vysokých Tatier sa môže stať záchranárom a môže niekomu pomôcť vďaka prístroju,“ vysvetlil v sobotu tatranský horský záchranár Igor Trgiňa.

V zime je tam veľký počet turistov

Doteraz sa takéto prístroje v strediskách nachádzali pri spomínanom hoteli a na Lomnickom štíte. „Skalnaté pleso je miesto, kde sa nedá bežne dostať, hlavne vo večerných hodinách, v takom čase dokáže byť samoobslužný prístroj nápomocný. Rovnako aj Hrebienok je lokalita, kde je v zime obrovský počet turistov aj v neskorých večerných hodinách, aj tam môže byť tento nástroj veľkou pomocou,“ povedal pre SITA riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

AED (automatické externé defibrilátory) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré pomáhajú poskytnúť prvú pomoc a v prípade nutnosti defibrilujú postihnutého, dodajú mu elektrický impulz. Všetky defibrilátory v tejto kategórii sú konštruované tak, aby s nimi mohol poskytnúť prvú pomoc i laik, pričom neexistuje riziko nesprávneho použitia prístroja. Prístroj vie okamžite vyhodnotiť srdcový rytmus, či postihnutý nemá kardiostimulátor, akého je vzrastu, prepočíta hmotnosť podľa odporu ľudského tela. V prípade, že človek elektrický výboj nepotrebuje, prístroj zákrok neuskutoční.

Viac k témam: Defibrilátor
Zdroj: Webnoviny.sk – Skalnaté Pleso má verejne dostupný defibrilátor, poskytne prvú pomoc pri zástave srdca © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegrini odcestuje na pracovnú cestu do Česka, stretne sa s predstaviteľmi senátu aj prezidentom Pavlom

Súčasťou zahraničnej cesty bude aj kladenie vencov na Národnom pamätníku na Vítkove a položenie kytice k pamätnej tabuli Alexandra Dubčeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *