Home / SVET / Nemecko sprísňuje opatrenia pre reštaurácie, no zmierňuje pravidlá pre karanténu a samoizoláciu

Nemecko sprísňuje opatrenia pre reštaurácie, no zmierňuje pravidlá pre karanténu a samoizoláciu

7.1.2022 (Webnoviny.sk) – Nemeckí politickí lídri sa v piatok dohodli na sprísnení požiadaviek na vstup do reštaurácií a barov, keďže krajinou sa rýchlo šíri nový variant koronavírusu omikron. Kancelár Olaf Scholz s premiérmi 16 spolkových krajín sa zároveň rozhodli skrátiť obdobie karantény a samoizolácie.

Prísne, ale nevyhnutné pravidlo

Ľudia už nejaký čas musia pri vstupe do reštaurácií, barov, divadiel, kín či menej dôležitých obchodov predložiť dôkaz o úplnom očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa najnovšieho rozhodnutia sa zvýšili požiadavky na reštaurácie a bary v celej krajine, kde sa zákazníci okrem doterajších potvrdení budú musieť preukázať aj certifikátom o posilňovacej dávke vakcíny alebo negatívnym výsledkom testu na koronavírus.

Je to prísne pravidlo, ale nevyhnutné,“ povedal Scholz. Spoločne s premiérmi všetkých spolkových krajín sa taktiež dohodol na skrátení obdobia karantény alebo samoizolácie, ktoré v súčasnosti trvajú až 14 dní, čo už pred Nemeckom urobili mnohé iné krajiny.

S posilňujúcou dávkou nemusia ísť do karantény

Ako poznamenal Scholz, ľudia s posilňovacími dávkami už nebudú musieť ísť do karantény po kontakte s pozitívne testovanou osobou. Všetci ostatní môžu ukončiť karanténu alebo samoizoláciu po 10 dňoch. V prípade absencie príznakov tak môžu učiniť po siedmich dňoch s tým, že budú mať negatívny výsledok testu. Podľa Scholza sú tieto pravidlá „pragmatické“ a znamenajú zmiernenie doterajších pravidiel.

Variant omikron tento týždeň predstavoval 44,3 % nových prípadov koronavírusu. Minulý týždeň to bolo iba 15,8 %. Vakcinačná kampaň v Nemecku po sviatkoch začala naberať na obrátkach. Dvomi dávkami vakcíny dosiaľ zaočkovali 71,6 % populácie. Pre posilňovacie dávky si už prišlo 41,6 % ľudí.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko sprísňuje opatrenia pre reštaurácie, no zmierňuje pravidlá pre karanténu a samoizoláciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na plytčine pri Aténach uviazlo mláďa veľryby, potápači ho dostali do mora, ale vrátilo sa späť

Postihnutým zvieraťom je mladý vorvaňovec zobcový.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *