Home / SLOVENSKO / Premiér odmieta akékoľvek košpirácie súvisiace s obrannou zmluvou s USA

Premiér odmieta akékoľvek košpirácie súvisiace s obrannou zmluvou s USA

6.1.2022 (Webnoviny.sk) – Premiér Eduard Heger (OĽaNO) odmieta akékoľvek konšpirácie spojené s Dohodou o obrannej spolupráci Slovenska a Spojených štátov amerických, ktorá upravuje podmienky obrannej spolupráce. Dodáva, že Slovensko je poslednou krajinou v rámci východnej hranice Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá túto dohodu ešte nemá uzatvorenú. Podpísalo ju aj Poľsko či Maďarsko. V tlačovej správe o tom informovala Ľubica Janíková, hovorkyňa predsedu vlády SR.

Podľa premiéra ide v tomto prípade o rámcovú zmluvu, ktorá nedáva automatické právo žiadnemu vojakovi Spojených štátov na vstup do Slovenskej republiky. „Ktokoľvek, kto sa snaží navodiť dojem, že Slovensko stráca touto zmluvou suverenitu, alebo že Spojené štáty budú môcť na základe tejto rámcovej zmluvy návažať svoju techniku a zbrane na územie Slovenskej republiky, buď túto zmluvu nečítal alebo zámerne zavádza,“ zdôraznil premiér. Dodáva, že akékoľvek aktivity ozbrojených síl USA na území SR musia byť samostatne schválené vládou alebo Národnou radou SR.

O návrhu rámcovej zmluvy po riadnom pripomienkovom konaní bude rokovať vláda a po jej schválení aj parlament. Podľa Hegera je celý proces maximálne transparentný a premiér k tejto téme očakáva kvalifikovanú diskusiu.

Viac k témam: Americká armáda, Konšpiračné teórie, obranná spolupráca medzi Slovenskom a USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér odmieta akékoľvek košpirácie súvisiace s obrannou zmluvou s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Meteorológovia vydali 2. stupeň výstrahy pred silným vetrom na horách, v niektorých okresoch hrozí poľadovica

Meteorológovia vydali aj výstrahy pred snehovými jazykmi, závejmi a poľadovicou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *