Home / EKONOMIKA / Po násilných demonštráciách platí v niektorých častiach Kazachstanu výnimočný stav (video)

Po násilných demonštráciách platí v niektorých častiach Kazachstanu výnimočný stav (video)

5.1.2022 (Webnoviny.sk) – Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil v niektorých častiach krajiny dvojtýždňový výnimočný stav po tom, čo protesty proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt prerástli do násilností. V dekréte vydanom v stredu oznámil, že prijal demisiu vlády a za dočasného premiéra vymenoval jej podpredsedu Alichana Smajlova. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Drahé pohonné hmoty

Útoky demonštrantov na vládne úrady Tokajev ešte v utorok označil za „absolútne nezákonné“. Výnimočný stav platí v najväčšom meste krajiny Almaty a v západnej provincii Mangistau.

Demonštrácie sa v Kazachstane začali po tom, čo úrady v krajine bohatej na ropu zrušili cenové limity na skvapalnený ropný plyn používaný v automobiloch, čo spôsobilo prudký nárast cien.

Tlak demonštrantov zabral

Prezident v utorok večer prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že úrady obnovia nižšie ceny pohonných hmôt, „aby v krajine zabezpečili stabilitu“.

Prejavy nesúhlasu a protesty sú v Kazachstane, ktorý vyhlásil nezávislosť v roku 1991, vzácne. V roku 2011 sa stalo dejiskom smrteľných nepokojov mesto Žanaozen v provincii Mangistau, kde pri policajnom zásahu proti demonštrácii za lepšie platové a pracovné podmienky zahynulo najmenej 14 pracovníkov ropného priemyslu. Mesto bolo aj jedným z hlavných centier najnovších nepokojov.

Viac k témam: Ceny pohonných látok, Demonštrácie, Násilnosti, Núdzový stav
Zdroj: Webnoviny.sk – Po násilných demonštráciách platí v niektorých častiach Kazachstanu výnimočný stav (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pokles nezamestnanosti sa prekvapivo zastavil, počet voľných pracovných miest v ekonomike atakuje úrovne z roku 2019

Počet novo registrovaných nezamestnaných, klesol na najnižšie úrovne od leta minulého roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *