Home / SLOVENSKO / Výnimočná príležitosť – La traviata vo štvrtok online

Výnimočná príležitosť – La traviata vo štvrtok online

4.1.2022 (Webnoviny.sk) – Opera Slovenského národného divadla pripravila na štvrtok 6. januára 2022 na 20.00 hod. online záznam Verdiho opery La traviata v exkluzívnom  obsadení – Violettu Valéry interpretuje operná diva Adriana Kučerová a jej partnermi sú svetovo uznávaní tenorista Pavol Bršlík a barytonista Daniel Luis de Vicente.

K skomponovaniu opery inšpirovalo Verdiho dielo francúzskeho románopisca Alexandra Dumasa mladšieho, slávny román Dáma s kaméliami, ktorý bol prvýkrát publikovaný v roku 1848. Dumas len ako 23-ročný spracoval tému, ktorá bola na stránkach literatúry zvláštnosťou: príbeh vidieckeho štrnásťročného dievčaťa, ktoré prichádza do mesta na Seine a ako kurtizána si neskôr získava pozornosť, obdiv a lásku umeleckého sveta i bohatých Parížanov. Verným ctiteľom Marie Duplessis, pod týmto menom žila v Paríži, bol napríklad skladateľ Franz Liszt a krátky, no intenzívny milostný vzťah s ňou prežil aj Alexander Dumas mladší. Jeho román vzbudil nebývalý ohlas – témou i odvahou jej spracovania.

Námet oslovil aj Giuseppe Verdiho, jeho opera pod názvom La traviata (v preklade „zblúdilá“, „tá, ktorá zišla z cesty“) mala premiéru už v roku 1853 a zaujala aj tým, že v opere bola spracovaná téma zo súčasnosti. Prvá premiéra 6. marca 1853 sa uskutočnila v Benátkach a skončila sa fiaskom – ktovie, či to bolo aj tým, že objemná primadona, ktorá hlavnú postavu Violettu stvárňovala, zomierala na scéne na tuberkulózu, čo vyvolávalo v obecenstve dokonca smiech. Verdi operu prepracoval a už o rok, opäť v Benátkach, znel po predstavení búrlivý potlesk. Odvtedy patrí opera La traviata k najhranejším na svetových scénach. Príbeh parížskej kurtizány neskôr zaujal divadelných tvorcov i filmárov; k nim patrili napríklad George Cukor, Franco Zeffirelli či Mauro Bolognini. Postavu hlavnej hrdinky si zahrali Sarah Berhnardt, Greta Garbo, Isabelle Adjani, Isabelle Huppert a ďalšie slávne herečky. A operná Violetta Valéry je vysnívanou postavou svetových sopranistiek.

Aktuálne naštudovanie je v Opere SND v poradní siedme. Ako pristúpiť k téme, ktorá je taká známa, a čím sa súčasné naštudovanie v SND líši od predchádzajúcich, hovorí za zahraničný realizačný tím taliansky režisér Roberto Catalano.

Táto Verdiho opera uzatvára  jeho ,ľudskú trilógiuʻ opier Rigoletto, TrubadúrLa traviata, v ktorej skladateľ rozpráva príbehy ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Osudy hrdiniek sú ako na hojdačke a ja chcem sledovať predovšetkým ich ľudský príbeh. Nechcem ho skrývať za honosnými kulisami a obliekať do noblesných dobových šiat. Pocity lásky, strádania, šťastia a bolesti sú v každom storočí rovnaké. Záležalo mi na tom, aby sme ich stvárnili v súčasnosti, na minimalistickej scéne, sústreďujúc sa na emócie. Violettine city sa rozpadávajú na kúsky, rozdáva sa, aby sa napokon obetovala pre lásku…“

Novú inscenáciu divácky atraktívneho titulu Verdiho opery pripravil v SND medzinárodný tím s talianskym režisérom Robertom Catalanom, orchester a zbor Opery SND zaznie pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru.

Ponuka online záznamu opery La traviata zo Slovenského národného divadla vo štvrtok 6. januára 2022 o 20.00 hod. s vynikajúcou trojicou hlavných predstaviteľov – Adriana Kučerová, Pavol Bršlík a Daniel Luis de Vicente – je jedinečnou príležitosťou pozrieť si túto najnovšiu inscenáciu krátko po jej premiére.

Prihlásiť sa na sledovanie záznamu predstavenia na portáli navstevnik.online možno kedykoľvek v čase jeho trvania a sledovať od začiatku do konca bez teritoriálneho obmedzenia. Záznam je opatrený slovenskými a anglickými titulkami.

Informačný servis

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Petr Šedivec z Philip Morris – Súčasná pandémia nás postavila pred doteraz nezvyčajné výzvy a o to viac ma teší, že sa nám aj naďalej darí vytvárať našim zamestnancom vynikajúce pracovné podmienky

Spoločnosť Philip Morris Slovakia s.r.o. získala už ôsmy rok po sebe prestížny medzinárodný certifikát Top Employer Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *