Home / SVET / Irán zaplatí miliónové odškodné rodinám, ktoré prišli o svojich blízkych pri zostrelení civilného lietadla

Irán zaplatí miliónové odškodné rodinám, ktoré prišli o svojich blízkych pri zostrelení civilného lietadla

4.1.2022 (Webnoviny.sk) – Súd v Kanade rozhodol, že Irán by mal zaplatiť odškodné vo výške približne 84 miliónov dolárov rodinám šiestich ľudí s kanadským občianstvom alebo trvalým pobytom, ktorí prišli o život pri zostrelení ukrajinského civilného lietadla iránskou armádou v roku 2020.

Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) omylom zostrelili 8. januára 2020 nad Teheránom iránske Revolučné gardy. Zomrelo všetkých 176 ľudí na palube. Väčšina obetí boli Iránci, no o život prišlo aj 57 občanov Kanady, 11 Ukrajincov, 17 ľudí zo Švédska, štyria Afganci a štyria Briti. Irán pôvodne tvrdil, že haváriu lietadla spôsobila technická chyba, neskôr však priznal, že ho omylom zostrelili jeho sily.

Nešťastie sa stalo v čase zvýšeného napätia medzi Iránom a USA. Krátko pred zostrelením totiž Irán v odvete za cielené zabitie svojho významného generála Američanmi zaútočil na dve iracké základne s americkou posádkou a iránska armáda bola preto v strehu pred ďalšou americkou odvetou.

Podľa iránskych predstaviteľov si nižšie postavený dôstojník pomýlil lietadlo s americkou riadenou strelou. Vyšetrovanie Kanaďanov preukázalo, že lietadlo navyše zostrelil bez povolenia svojho veliteľa.

Viac k témam: Odškodné, pozostalý, Súd, zostrelenie lietadla
Zdroj: Webnoviny.sk – Irán zaplatí miliónové odškodné rodinám, ktoré prišli o svojich blízkych pri zostrelení civilného lietadla © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Útok na budovu v Chersone neprežilo päť vysokopostavených ruských predstaviteľov

Informovalo o tom ukrajinské Národné centrum odporu na platforme Telegram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *