Home / SLOVENSKO / Stropkov vydal reprezentačný kalendár s historickou tematikou, zameraný je na pohľadnice

Stropkov vydal reprezentačný kalendár s historickou tematikou, zameraný je na pohľadnice

1.1.2022 (Webnoviny.sk) – Mesto Stropkov vydalo ďalší reprezentačný kalendár s historickou tematikou. Tentoraz sa jeho tvorcovia zamerali na historické pohľadnice mesta od začiatku 20. storočia do prelomu milénia. Informoval o tom hovorca mesta Stropkov Peter Novák.

Ako pripomenul primátor mesta Ondrej Brendza, pri návrhu kalendára pre rok 2022 chcela radnica nadviazať na predchádzajúce edície mapujúce históriu Stropkova. „V roku 2019 bol veľký záujem o kalendár Stropkov v časoch Rakúsko – Uhorska, no a pre rok 2021 to bol kalendár s názvom Veľké osobnosti malého mesta ocenený ako najkrajší na Slovensku,“ priblížil Brendza.

Prípravám na tvorbu kalendára pre rok 2022 predchádzal rešerš dostupných archívov a pomohli aj súkromní zberatelia. Do finále sa dostali staré pohľadnice z čias Rakúsko – Uhorska, prvej Československej republiky i socialistického Československa druhej polovice 20. storočia.

Listovanie kalendárom bude pre mnohých Stropkovčanov i rodákov určite príjemnou spomienkou na časy ich mladosti. Dobové pohľadnice zachytávajú napríklad meniace sa centrum mesta, rodiacu sa bytovú výstavbu či historické premeny mestského parku, ale aj dnes už takmer zabudnutú podobu niekdajších hotelov Tokajík a Ondava. Nechýbajú ani dobové poštové známky a pečiatky tunajšieho poštového úradu,“ doplnil primátor.

Pohľadnice pochádzajú zo súkromných zbierok štyroch Stropkovčanov, ako aj archívu Krajského múzea v Prešove. „Kolektív tvorcov teší, že historická tematika je populárna u verejnosti a nápadmi zo Stropkova sa v uplynulom období inšpirovali aj niektoré susedné mestá,“ uviedol Novák. Nový kalendár je k dispozícii v Turistickom informačnom centre.

Viac k témam: Historické dokumenty, kalendár, Pohľadnica, Turistické informačné centrum
Zdroj: Webnoviny.sk – Stropkov vydal reprezentačný kalendár s historickou tematikou, zameraný je na pohľadnice © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ďalší protest s názvom „Zastavme ich“ bude v utorok v Bratislave, a potom aj v ďalších mestách (video)

Progresívne Slovensko, Sloboda a solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie sa dohodli na ďalšom spoločnom postupe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *