Home / EKONOMIKA / Pandémia ukrojila z rozpočtu Bratislavy milióny eur, niektoré projekty a rekonštrukcie sa museli presunúť

Pandémia ukrojila z rozpočtu Bratislavy milióny eur, niektoré projekty a rekonštrukcie sa museli presunúť

27.12.2021 (Webnoviny.sk) – Tohtoročná pandémia COVID-19 ukrojila z rozpočtu Bratislavy približne 25 miliónov eur. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Podpísali sa pod to napríklad nižšie príjmy z podielových daní, ale aj dane za prenocovanie, keďže sú zatvorené hotely a trpí turizmus. Znížili sa tiež príjmy mestským podnikom, napríklad Dopravný podnik Bratislava (DPB) prišiel o 30 miliónov eur na tržbách,“ uviedol primátor.

Dlhové zaťaženie

Ako dodal, mesto bolo nútené v dôsledku pandémie posunúť niektoré projekty a rekonštrukcie v meste. „Trochu sme spomalili rekonštrukcie verejných priestorov, ale pevne verím, že to na budúci rok dobehneme,“ doplnil.

Pre nasledujúci rok mesto počíta s dlhovým zaťažením na úrovni 49,8 percenta, pričom túto hranicu nepredpokladá prekročiť. Úverové zdroje v plánovanej výške 30 miliónov eur budú použité najmä na financovanie výstavby petržalskej električkovej trate z dôvodu časového nesúladu jej financovania zo zdrojov a na začatie realizácií viacerých pripravených rozvojových projektov.

Zapojenie úverových zdrojov

„Za jeden z významných pilierov externého financovania považuje mesto možnosť zapojenia úverových zdrojov na základe platnej rámcovej úverovej zmluvy s Európskou investičnou bankou (EIB) na roky 2020-2024, ktorá mu umožňuje čerpať dlhodobé úverové financovanie (splatnosť až 25 rokov) počas celého obdobia do výšky 50 miliónov eur,“ deklaruje mesto v komentári pre budúcoročný rozpočet.

Mesto má naďalej uzavretú zmluvu o účelovom úvere s ČSOB bankou a zmluvu o úverovom rámci s Unicredit bankou. Tieto zmluvy a rámce plánuje využiť aj v roku 2022, pričom nevylučuje uzatvorenie prípadných iných zmlúv s výhodnými podmienkami pre konkrétne investičné projekty.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Rozpočet, Rozpočet Bratislavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandémia ukrojila z rozpočtu Bratislavy milióny eur, niektoré projekty a rekonštrukcie sa museli presunúť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pracujúcich ľudí bude čoraz menej, Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním

Podľa NBS bude dôležité zamedziť odlevu domáceho talentu a zintenzívniť snahu prilákať kvalifikovanú pracovnú silu zo zahraničia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *