Home / šport / Hokej / Medzinárodná hokejová federácia pre omikron zrušila viaceré svetové šampionáty

Medzinárodná hokejová federácia pre omikron zrušila viaceré svetové šampionáty

25.12.2021 (Webnoviny.sk) – Neželaný vianočný darček pre širokú hokejovú komunitu. Počas štedrého dňa zverejnila Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) správu, že januárové svetové šampionáty v hokeji sa neuskutočnia pre rýchle šírenie koronavírusu, resp. jeho infekčnejšieho variantu omikron.

Šokujúca informácia

Rozhodla o tom Rada IIHF na základe odporúčania lekárskej komisie IIHF. Medzi zrušenými podujatiami sú aj majstrovstvá sveta žien do 18 rokov divízia I, v A-skupine v maďarskom Győri sa mali predstaviť aj slovenské reprezentantky.

Viac o téme: Koronavírus

„Je to šokujúca informácia, ktorá prišla dva týždne pred začiatkom šampionátu. Ročník narodenia dievčat 2003 a 2004 nemal žiadne vrcholové podujatie, ako sú majstrovstvá sveta. Ale rozumiem, prečo sa organizátori takto rozhodli. Ochrana zdravia je priorita,“ skonštatovala generálna manažérka ženský hokejových reprezentácii Slovenska Ľubomíra Kožanová na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

„Je to škoda, aktuálny ročník je u nás takpovediac silnejší. Získali sme s nimi bronzovú medailu na olympiáde mládeže v Lausanne 2020 a verili sme, že to bude ročník, ktorý môže doniesť medailu, dokonca sa až pokúsiť dostať sa späť to top divízie.“

Obavy o budúcnosť

Zrušenie medzinárodných podujatí mrzí zástupcov nášho ženského hokeja o to viac, že tréningová činnosť na Slovensku je za ostatné dva roky na nízkej úrovni a mnoho dievčat netrénuje vôbec. Aktuálne sú zakázané aj ligové zápasy.

„Veľmi nás to ovplyvňuje a mám obavy, aby v budúcnosti mal kto reprezentovať Slovenskú republiku. Môže sa stať, že veľa dievčat s hokejom skončí. Dva roky nemali šampionát, na Slovensku nemôžu hrať ligové zápasy ani trénovať. Motivácia zostať pri tomto športe bude nulová. Možno zostane zopár dievčat, ktoré budú mať silnú motiváciu zotrvať pri seniorskom národnom tíme. Ale pri členskej základni, ktorú máme, je to absolútne devastačné,“ pokračovala Kožanová.

Generálna manažérka ženských hokejových reprezentácii žien na Slovensku verí, že IIHF bude v budúcnosti premýšľať nad organizáciou týchto majstrovstiev sveta skôr v decembrovom termíne počas asociačnej prestávky.

„Keď sa organizátori, či už našej divízie v Maďarsku alebo nižšej divízie v Rakúsku, dva týždne pred konaním podujatia dozvedia, že šampionát nebude, znamená to obrovské straty pre organizátorov ale aj pre celú komunitu ženského hokeja. Slovensko teda zostáva zatiaľ posledným organizátorom top divízie majstrovstiev sveta žien do 18 rokov, ktoré sme organizovali práve v decembri v Bratislave,“ dodala Kožanová na webe hockeyslovakia.sk.

Viac k témam: Koronavírus, omikron
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodná hokejová federácia pre omikron zrušila viaceré svetové šampionáty © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šesť českých olympionikov má koronavírus, ostatní skončili v prísnej bubline

Česká hokejová reprezentácia pripravujúca sa na ZOH v Pekingu má problém. Až šiesti z dvanástich hráčov, ktorí sa dosiaľ pripravovali v spoločnom tréningovom kempe v pražskej O2 Arene, mali pozitívne testy na koronavírus. Podľa tlačového hovorcu českého tímu Zdeňka Zikmunda sa tréningová skupina rozdelila na dve časti, hráči s negatívnymi výsledkami testov nastúpili od soboty do sprísneného módu izolácie, čiže tzv. bubliny. Vznikol poriadny chaos "V tejto chvíli neviem, kedy sa kto vráti z karantény. Niektorí boli po prílete negatívni, iní zasa pozitívni. Je to poriadny chaos. Až v deň tréningu riešim, koľko hráčov mám k dispozícii. S určitosťou viem len to, že pozitívni aj negatívni hráči sa testujú na dennej báze," uviedol tréner českej reprezentácie Filip Pešán na portáli iDnes.cz. [related id="1740030" /] K českej reprezentácii v Prahe sa postupne zapájajú hráči z prerušenej Kontinentálnej hokejovej ligy KHL. Vo štvrtok sa však na ľade namiesto plánovaných deviatich hráčov objavila iba trojica obrancov Lukáš Klok, Libor Šulák a Jakub Jeřábek plus útočník Radan Lenc. Hráči nemajú žiadne príznaky Vzhľadom na to, kto už reálne trénoval v uplynulých dňoch, by mali mať pozitívne testy brankár Roman Will a obrancovia Vojtěch Mozík a Ronald Knot. Zostávajúci traja nakazení by mali byť spomedzi hráčov, ktorí mali tréningovú skupinu doplniť v najbližších dňoch, čiže brankári Šimon Hrubec a Patrik Bartošák, obranca David Sklenička a útočníci Tomáš Hyka s Lukášom Sedlákom. [related id="1740028" /] Podľa trénera Pešána žiadny z pozitívne testovaných hráčov nemá príznaky ochorenia COVID-19. "Všetci normálne trénovali a chodili do posilňovne. A potom sme sa dozvedeli, že majú pozitívne testy. Situácia je neprehľadná a mení sa každú hodinu. Nemáme šancu čokoľvek meniť, iba sčítame hráčov a testujeme. V hre bolo aj zrušenie kempu, ale radšej sa snažíme do bubliny dostať čo najviac hráčov a trénovať s nimi," doplnil Pešán. V úvodnom zápase sa postavia proti Švédom Česi budú na ZOH 2022 v Pekingu súčasťou B-skupiny spoločne s Rusmi, Dánmi a Švajčiarmi. V nedeľu (6. februára) majú českí hokejisti na programe prípravný zápas proti Švédom, do turnaja v čínskej metropole vstúpia 9. februára súbojom s Dánmi. [related id="1739835" /] O dva dni neskôr nastúpia proti Švajčiarom a 12. februára uzavrú svoje vystúpenie v B-skupine šlágrom proti obhajcom titulu z Ruska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *