Home / SLOVENSKO / Matovič potrebuje nepriateľov, komentuje politológ Marušiak jeho reakciu na Čaputovú

Matovič potrebuje nepriateľov, komentuje politológ Marušiak jeho reakciu na Čaputovú

21.12.2021 (Webnoviny.sk) – Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič potrebuje mať stále nejakých nepriateľov. Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak v súvislosti s výčitkami Matoviča na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá cez víkend v televízii TA3 hovorila o tom, že „potrebujeme silnejšie líderstvo, sme v kríze“. Uviedla tiež, že Matovič nebol lepší premiér ako Eduard Heger (OĽaNO).

Čaputová má vyššiu autoritu ako Fico

Keď prezidentka hovorí, že vláda by mala mať silnejšie líderstvo, je to podľa Marušiaka nepriamo atak na to, že stále sa nepodarilo premiérovi Hegerovi vystúpiť z Matovičovho tieňa.

Politológ si nemyslí, že by prezidentka vnímala Hegera ako slabého premiéra, ale skôr ako „technického premiéra“. „Zastáva pozíciu predsedu vlády, ale stále je najdôležitejším človekom vo vláde predseda najsilnejšej koaličnej strany Matovič. To však nie je nič nové. Podobná situácia bola počas vládnutia Ivety Radičovej alebo na začiatku vlády Petra Pellegriniho, aj keď oni sa snažili z tieňa svojho lídra vystúpiť,“ zhodnotil politológ.

Hlavu štátu nekritizuje len Matovič. Šéf opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico sa o nej vyjadruje ako o hovorkyni vlády. Politológ hovorí, že prezidentka je v prvom rade najpopulárnejšou političkou. „To je veľmi dôležité a rozhodne má v spoločnosti vyššiu autoritu ako Robert Fico. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa Fico rozhodol pre takúto konfrontáciu,“ mienil Marušiak.

Obmedzené možnosti „progresívcov“

Podľa neho sa hlava štátu viackrát veľmi kriticky vyjadrovala na Ficovu adresu a určite nemá záujem, aby akákoľvek vládna konštelácia bola za účasti Fica.

„Prezidentku si zvolil ako terč, pretože pre antiliberálnych voličov môže symbolizovať hodnoty liberalizmu. Určite je v záujme Fica zobrazovať ju v čo najhoršom svetle,“ usúdil politológ a dodal, že Fico pravdepodobne veľmi ťažko vnímal aj to, že Čaputová porazila v prezidentských voľbách v roku 2019 kandidáta Smeru-SD, čo bola jedna z prvých z vážnejších porážok strany.

Politológ hovorí, že Zuzanu Čaputovú môže oslabiť kritika časti koalície i opozície pri prípadnej ďalšej kandidatúre na post hlavy štátu. Marušiak poukázal na to, že pri voľbe Čaputovej sa voliči zjednocovali v postoji, aby volili proti Smeru-SD a zároveň upozornil, že dnes sú obmedzené možnosti Progresívneho Slovenska, ku ktorému má prezidentka najbližšie. „Je možné, že časť voličov OĽaNO za ňu hlasovať nebude. Stále má však vyššiu autoritu ako Igor Matovič, a tým pádom môže od prezidentky cítiť isté nebezpečenstvo,“ uzavrel Marušiak.

Zlomyselné bozky smrti

Matovič cez víkend na sociálnej sieti napísal, že nikto viac neznižuje autoritu premiéra ako prezidentka, ktorá pri každej možnej príležitosti podsúva ľuďom, že by ju mal mať väčšiu. „Zákerné vopred vykalkulované zlomyseľné opakované bozky smrti,“ uviedol.

V komentároch pod Matovičovým statusom sa ku kritike hlavy štátu pridali aj niektorí poslanci OĽaNO. Milan Kuriak napísal, že pekná tvár a sympatický výzor k takému dôležitému postu nestačí. „V modelingu by bola pani prezidentka určite užitočnejšia,“ tvrdil Kuriak.

Ďalší poslanec OĽaNO Karol Kučera uviedol, že prezidentka nahráva v najťažších chvíľach opozícii a nenápadne podráža autoritu premiéra. Poslanec György Gyimesi o nej na sociálnej sieti napísal, že je to „zhasínajúca progresívna modla“.

Viac k témam: Minister financií SR, Politológ, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, Prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič potrebuje nepriateľov, komentuje politológ Marušiak jeho reakciu na Čaputovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Eurovoľby by vyhralo Progresívne Slovensko, nasledujú strany Smer a Hlas

Progresívne Slovensko by získalo štyri mandáty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *