Home / SVET / Poľsko a Litva podporili výzvu Kyjeva, žiadajú silnejšie sankcie voči Moskve

Poľsko a Litva podporili výzvu Kyjeva, žiadajú silnejšie sankcie voči Moskve

20.12.2021 (Webnoviny.sk) – Poľsko a Litva sa v pondelok pripojili k Ukrajine vo výzve na silnejšie sankcie Západu voči Moskve v súvislosti so zhromažďovaním ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach, ktoré vyvoláva obavy z invázie.

Predstavitelia amerických spravodajských služieb tvrdia, že Rusko zhromaždilo v blízkosti hraníc s Ukrajinou 70-tisíc vojakov a pripravuje sa na možnú inváziu začiatkom budúceho roka.

Moskva popiera, že zamýšľa nejaký útok, ale žiada, aby Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) neprijala za svojho člena Ukrajinu alebo iné postsovietske krajiny.

Poľský prezident Andrzej Duda a jeho litovský kolega Gitanas Nauseda sa stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby Ukrajine vyjadrili podporu.

V spoločnom vyhlásení po stretnutí prezidenti „vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby zintezívnilo sankcie voči Ruskej federácii pre jej pokračujúcu agresiu proti Ukrajine a opäť vyzvali Kremeľ, aby „deeskaloval situáciu stiahnutím vojakov od ukrajinských hraníc a z dočasne okupovaných území“.

„Našou spoločnou úlohou je zabrániť hrozbe z Ruska a chrániť Európu pred ruskou agresívnou politikou,“ povedal ukrajinský prezident Zelenskyj na tlačovej konferencii po rokovaní.

Poľský prezident Duda rozhodne varoval pred ústupkami Moskve. „Som kategoricky proti akýmkoľvek ústupkom Rusku,“ povedal.

Viac k témam: Invázia, Ruská armáda, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko a Litva podporili výzvu Kyjeva, žiadajú silnejšie sankcie voči Moskve © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské útoky zranili najmenej päť ukrajinských civilistov

Informovali o tom miestni predstavitelia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *