Home / SLOVENSKO / SND uvedie online obľúbeného Luskáčika

SND uvedie online obľúbeného Luskáčika

16.12.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenské národné divadlo ani v čase zatvorených divadiel nenechá svojich divákov bez predstavenia Luskáčik, ktoré neodmysliteľne patrí k vianočnej divadelnej tradícii. Balet SND uvedie počas sviatkov záznam obľúbeného vianočného baletu online. Diváci si ho budú môcť pozrieť na portáli navstevnik.online 23. decembra o 17:00 a 24. a 25. decembra o 10:00. 

Bez Luskáčika by snáď ani neboli Vianoce. Baletná rozprávka s hudbou P. I. Čajkovského patrí k Vianociam ako koledy či koláče. Magický príbeh plný postavičiek zo sveta snov a fantázie sa totiž odohráva na Štedrý deň.

„Luskáčik rok čo rok na mesiac a pol ovládne javiská všetkých významných baletných súborov sveta, od Ruska cez Európu, USA až po Austráliu. Tisíce divákov sledujú vianočnú rozprávku v najrôznejších choreografických a režijných spracovaniach. Predstavuje spojenie nádherne skomponovanej symfonickej hudby s fantastickým rozprávkovým príbehom, ktorý sa odohráva pod vianočným stromčekom, čo z neho robí ideálny divadelný produkt, ktorý sa viaže k sviatočnému obdobiu,” vraví dramaturg Baletu SND Kristián Kohút.

V príbehu baletu dostane malá Mášenka na Vianoce luskáčik na orechy, ktorý vyzerá ako vojačik. Je to však zakliaty princ. V Mášenkinom sne sa Luskáčik spolu s ostatnými hračkami ocitne v boji proti myšiemu kráľovi, ktorého porazí a tým zlomí svoju kliatbu. Luskáčik a Mášenka sa do seba zaľúbia a spolu putujú rozprávkovou krajinou.

„​​V čase, keď Čajkovskij komponoval Luskáčika, bol jeho príbeh každému dobre známy. Aj preto sa skladateľ v balete nesústredil na vyrozprávanie celého príbehu, len si vyberal jednotlivé situácie, ktoré sa dali umelecky dobre hudobne vyjadriť. Vďaka tomu sú jednotlivé časti stručnejšie, mení sa ich nálada a partitúra hýri orchestrálnymi farbami. Znejú v ňom nástroje, ktoré bežne v orchestri nepočujeme – basklarinet, anglický roh či čelesta,” hovorí o Čajkovského hudbe dirigent Dušan Štefánek.

V Slovenskom národnom divadle mal Luskáčik premiéru v roku 1928 v choreografii Achilla Viscusiho a odvtedy ho má baletný súbor vo svojom repertoári takmer nepretržite.

V súčasnosti uvádza SND Luskáčika v réžii a choreografii Jozefa Dolinského st. a Rafaela Avnikjana, ktorí vychádzali zo slávnej choreografie Vasilija Vajnonena. Ich verziu uvidia aj diváci na portáli navstevnik.online. 

„Inscenácia Jozefa Dolinského st. a Rafaela Avnikjana v SND je spojením detskej hravosti, radosti a nespútanosti v prvom dejstve a technickej náročnosti v druhom dejstve – v dokonalom spojení hudby, ktorá pre svoju melodickosť a snovosť získala prívlastok „symfónia detstva“, dodáva Eva Gajdošová, dramaturgička Baletu SND.

V hlavných úlohách sa na zázname predstavia Romina Kołodziej a Andrej Kremz v sprievode sólistov a členov Baletu SND. V Luskáčikovi účinkuje aj približne 40 detí z Tanečného konzervatória Evy Jaczovej, pre ktoré je to často prvá príležitosť stáť na veľkom javisku, aj  Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.

Predstavenie, ktoré SND uvedie v online zázname, sprevádza orchester Opery SND pod taktovkou Petra Valentoviča.

K Vianociam SND pripravilo aj darčekové predmety s motívom Luskáčika, ktoré sa dajú aj v čase zatvoreného divadla zakúpiť v pokladnici SND až do 23. decembra. Okrem darčekových poukážok si v pokladnici môžete zakúpiť krásne plátenné tašky, ceruzky, hrnčeky aj baliaci papier či elegantné rúška s logom SND.

Informačný servis

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Skončí Mazák ako predseda súdnej rady? Verejnú výzvu na jeho odstúpenie podporilo 103 sudcov

Výzvu podpísali sudcovia aktívni, ale aj emeritní sudcovia vrátane viacerých bývalých sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky a bývalých členov Súdnej rady SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *