Home / SVET / Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú získal ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, prevzala jeho dcéra

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú získal ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, prevzala jeho dcéra

15.12.2021 (Webnoviny.sk) – Tohtoročnú Sacharovovu cenu za slobodu myslenia pre väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v stredu prevzala v Európskom parlamente jeho dcéra za potlesku v stoji prítomných zákonodarcov.

Daria Navaľná mala pri svojom prejave pred europoslancami zarámovanú fotografiu svojho otca a vyjadrila sa proti pragmatickým prístupom k Rusku a autoritárskym režimom.

Rusko je súčasťou Európy

Dvadsaťročná Navaľná povedala, že napísala svojmu otcovi, aby zistila, aké posolstvo by chcel odovzdať.

„Povedz, že nikto sa nemôže odvážiť stotožňovať Rusko s Putinovým režimom. Rusko je súčasťou Európy a my sa snažíme stať jej súčasťou,“ povedal podľa jeho dcéry Navaľnyj.

„Ale tiež chceme, aby Európa bojovala sama za seba. Usilujeme sa o Európu ideí, oslavy ľudských práv, demokracie a integrity. My nechceme Európu kancelárov a ministrov, ktorí snívajú o tom, že dostanú prácu v predstavenstve Putinových štátnych spoločností alebo sa budú plaviť na jachtách oligarchov,“ uviedla tiež v prejave.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli označil 45-ročného Navaľného za politického väzňa a znovu vyzval na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

Prežil otravu a skončil vo väzení

Navaľnyj vlani prežil otravu nervovoparalytickou látkou, z ktorej obviňuje Kremeľ a ten to popiera. Z otravy sa liečil niekoľko mesiacov v Nemecku a po návrate do vlasti v januári ho zatkli a poslali do väzenia.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

Vlani cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získala bieloruská demokratická opozícia.

Viac k témam: Sacharovova cena
Zdroj: Webnoviny.sk – Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú získal ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, prevzala jeho dcéra © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude sa Putin uchádzať o ďalšie znovuzvolenie? Vojna s Ukrajinou vraj bola potrebná ako lepidlo

Sedemdesiatjedenročný Putin už dvakrát využil svoj vplyv na zmenu ústavy, aby mohol teoreticky zostať pri moci až do svojich 80 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *