Home / SVET / Piata rotácia slovenských vojakov v Lotyšsku skončila, nahradili ich delostrelci s húfnicami Zuzana 2

Piata rotácia slovenských vojakov v Lotyšsku skončila, nahradili ich delostrelci s húfnicami Zuzana 2

8.12.2021 (Webnoviny.sk) – Odovzdaním operačných úloh sa ukončilo pôsobenie v poradí piatej rotácie slovenských vojakov v operácii Predsunutá prítomnosť v Lotyšsku. Tých po predĺženom ročnom pôsobení v operácii nahradili ich kolegovia z 21. samohybného delostreleckého oddielu z Michaloviec spolu s novými samohybnými húfnicami Zuzana 2.

Informovalo o tom ministerstvo obrany vo svojom profile na sociálnej sieti. Počas slávnostnej ceremónie v utorok 7. decembra 130 delostrelcov pod velením Michala Németha oficiálne nahradila nová rotácia slovenských vojakov, ktorú bude v Lotyšsku viesť Peter Jankaj.

Nové samohybné kanónové húfnice sú súčasťou integrovaného delostreleckého palebného systému Ozbrojených síl SR. Nasadené môžu byť na Slovensku, ako aj v operáciách NATO a Európskej únie (EÚ).

Húfnice Zuzana 2 sa vyznačujú okrem iného veľkou mobilitou, vysokou presnosťou streľby, ďalekým dostrelom či vyššou balistickou odolnosťou posádky. Celkovo by malo Slovensko obstarávať 25 húfnic Zuzana 2 spolu s príslušenstvom, trenažérom, sadami náhradných dielov a muníciu s komponentmi. Nákup schválila v roku 2018 ešte predchádzajúca vláda.

Viac k témam: Húfnice Zuzana 2, Slovenskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Piata rotácia slovenských vojakov v Lotyšsku skončila, nahradili ich delostrelci s húfnicami Zuzana 2 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na plytčine pri Aténach uviazlo mláďa veľryby, potápači ho dostali do mora, ale vrátilo sa späť

Postihnutým zvieraťom je mladý vorvaňovec zobcový.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *