Home / SVET / Populistickí lídri rokujú o zmenách v EÚ, Únia sa správa ako superštát a narúša tradície svojich členov

Populistickí lídri rokujú o zmenách v EÚ, Únia sa správa ako superštát a narúša tradície svojich členov

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – Lídri európskych pravicovo-populistických strán sa v sobotu stretli v poľskej Varšave. Chcú diskutovať o spolupráci a zmene v Európskej únii, ktorú obviňujú z toho, že sa správa ako superštát narúšajúci tradície a právomoci 27 členských krajín.

Na zhromaždení vo Varšave by mal byť líder poľskej nacionalistickej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski, maďarský premiér Viktor Orbán či francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Penová.

Le Penová má blízko k Putinovi

Stretnutie v poľskej metropole nasleduje po októbrovej návšteve spomenutej Le Penovej v Budapešti, ktorá bola súčasťou jej a Orbánovho úsilia upevniť postavenie európskej pravice. Prichádza tiež v čase, keď sa poľská a maďarská vláda ocitli v patovej situácii vo vzťahu k EÚ, ktorá obom krajinám zadržiava finančné prostriedky z dôvodu niektorých nedemokratických krokov.

Strana PiS dlho odmietala spoluprácu s Le Penovou pre jej vrúcny vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa s ňou však stretol v októbri v Bruseli a v piatok ju hostil na večeri vo Varšave.

Strany majú spoločnú ideológiu

Šestnásť európskych populistických strán vydalo v júli spoločné ideologické vyhlásenie, v ktorom namietalo proti súčasnému smerovaniu EÚ. Medzi signatármi boli Kaczynského PiS, Orbánov Fidesz, Le Penovej Národné zhromaždenie, rakúska Strana slobody a španielsky Vox.

Objavili sa správy, že strany pracujú na vytvorení skupiny v Európskom parlamente, čo poľskí predstavitelia tento týždeň popreli.

Viac k témam: Diskusia, Stretnutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Populistickí lídri rokujú o zmenách v EÚ, Únia sa správa ako superštát a narúša tradície svojich členov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na plytčine pri Aténach uviazlo mláďa veľryby, potápači ho dostali do mora, ale vrátilo sa späť

Postihnutým zvieraťom je mladý vorvaňovec zobcový.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *