Home / SVET / Barbados sa stal republikou, štát povedie prezidentka Masonová a premiérka Mottleyová

Barbados sa stal republikou, štát povedie prezidentka Masonová a premiérka Mottleyová

30.11.2021 (Webnoviny.sk) – Karibský ostrov Barbados sa v utorok stal republikou. Jeho formálnou hlavou už nie je britská kráľovná Alžbeta II., ale prezidentka, bývalá generálna guvernérka, 72-ročná Sandra Masonová.

Masonová nahradí kráľovnú

Na ceremónii v hlavnom meste Bridgetown sa zúčastnili viacerí zahraniční lídri a hodnostári vrátane britského korunného princa Charlesa.

Masonová bude ostrovný štát viesť spolu s premiérkou Miou Mottleyovou. Masonová zložila prezidentskú prísahu v deň, na ktorý pripadá 55. výročie získania nezávislosti od Spojeného kráľovstva.

Bývalá britská kolónia

Barbados je niekdajšia britská kolónia, ktorá nadobudla nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1966. Štát fungoval ako parlamentná konštitučná monarchia, na ktorej čele bola Alžbeta II. Aj po zmene na republiku pritom naďalej zostane súčasťou Spoločenstva národov (Commonwealth).

Barbados nie je prvá bývalá britská kolónia v oblasti, ktorá sa stane republikou. V roku 1970 tak spravila Guyana, o šesť rokov neskôr Trinidad a Tobago a v roku 1978 sa republikou stala Dominika. Všetky tri štáty, rovnako ako Barbados, zostali súčasťou Spoločenstva národov.

Viac k témam: Republika
Zdroj: Webnoviny.sk – Barbados sa stal republikou, štát povedie prezidentka Masonová a premiérka Mottleyová © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V Pittsburghu sa zrútil päťdesiatročný most, keď po ňom prechádzalo niekoľko áut a autobus

Kolaps nastal niekoľko hodín predtým, ako mal mesto navštíviť prezident Joe Biden.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *