Home / SLOVENSKO / Európsky súd pre ľudské práva priznal obžalovaným v kauze vraždy chlapca a jeho matky odškodné, dostanú 9-tisíc eur

Európsky súd pre ľudské práva priznal obžalovaným v kauze vraždy chlapca a jeho matky odškodné, dostanú 9-tisíc eur

23.11.2021 (Webnoviny.sk) – Obžalovaní z vraždy malého chlapca a jeho matky v Moste pri Bratislave z roku 2004 Branislav Adamčo a Jozef Balogh uspeli vo svojich sťažnostiach na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) voči konaniu slovenského súdu, ktorý sa mal podľa ich slov dopustiť neprimeranej dĺžky trestného konania. Informuje o tom portál televízie Joj noviny.sk.

Obvinení chceli v roku 2004 zabiť otca dieťaťa. „Obvinený, ktorý podľa obžaloby na dieťa a ženu údajne vystrieľal zásobníky z dvoch samopalov, sa spolu so svojím spoluobvineným ešte pred sťažnosťou na ESĽP obrátil na Ústavný súd Slovenskej republiky. Ten im dal za pravdu a 16. júna 2020 rozhodol, že v konaní došlo k porušeniu ich práv a priznal každému z nich finančné zadosťučinenie vo výške štyritisíc eur,“ uvádza portál.

Na ESĽP podali následne Adamčo s Baloghom ďalšiu sťažnosť v súvislosti s neprimeranou dĺžkou konania. ESĽP odmietol argumenty slovenskej vlády a vo svojom rozsudku zdôraznil, že boli nielen prieťahy, ale vec stále nie je stále ukončená a len pred dvomi rokmi bola prikázaná úplne novému sudcovi.

Podľa ľudskoprávneho súdu je dĺžka konania v prípade vraždy pred súdom nezlučiteľná s požiadavkou “primeranej lehoty”, a preto Adamčo a Jozef Balogh od vlády dostanú po deväťtisíc eur.

Viac k témam: Súdy, Vražda, vražda dieťaťa
Zdroj: Webnoviny.sk – Európsky súd pre ľudské práva priznal obžalovaným v kauze vraždy chlapca a jeho matky odškodné, dostanú 9-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V okresoch Žilina a Bytča je zvýšené riziko vzniku požiarov, ľudia musia dodržiavať zaásady protipožiarnej ochrany

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Žiline upozorňuje na dodržiavanie zásad protipožiarnej ochrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *