Home / EKONOMIKA / Nezaočkovaní Slováci budú mať do mnohých obchodov stopku. Zoznam, kde sa od pondelka dostanú

Nezaočkovaní Slováci budú mať do mnohých obchodov stopku. Zoznam, kde sa od pondelka dostanú

19.11.2021 (Webnoviny.sk) – Prevádzky mimo esenciálnych obchodov budú od pondelka pre režim OTP a Základ v červenej až čiernej farbe okresov zatvorené. Vyplýva to z nových vyhlášok, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).

Vyhlášky nadväzujú na dočasnú verziu COVID automatu, ktorú vo štvrtok schválila vláda. Účinné budú od pondelka 22. novembra 2021, pričom upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Kapacitné obmedzenie

V bordových a čiernych okresoch musia mať neesenciálne prevádzky a služby obmedzené otváracie, respektíve prevádzkové hodiny od 5:00 do 22:00 hod.

Viac o téme: Koronavírus

V prípade červených až čiernych okresov môžu mať otvorené len v režime OP, teda pre kompletne zaočkovaných ľudí a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali v posledných 180 dňoch.

Čo sa týka kapacitného obmedzenia v prevádzkach, v červených, bordových a čiernych okresoch môže byť jeden zákazník na 15 metrov štvorcových v prípade režimu OP. V rámci režimu OTP smie byť v esenciálnych obchodoch jeden zákazník na 25 metrov štvorcových.

Zoznam esenciálnych obchodov

Za esenciálne obchody a služby sa považujú konkrétne liečebné kúpele a kúpeľné liečebne poskytujúce služby pacientom na základe predpisu lekára. Ďalej tiež ide o prevádzky verejného stravovania vrátane trvalých stánkov, ktoré vydávajú jedlá a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donášky.

Okrem týchto sú za esenciálne obchody považované aj predajne potravín, drogérie, novín a tlačovín, obuvi a oblečenia, domácich a záhradkárskych potrieb a tie s krmivom pre zvieratá.

Základné služby poskytujú aj veterinárne ambulancie, lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, očné optiky, výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku vrátane balíkomatov a podobných zariadení, predajne náhradných dielov pre motorové vozidlá, prevádzky telekomunikačných operátorov, ako aj poštových, bankových a iných finančných, poisťovacích a leasingových služieb.

Služby budú poskytovať aj advokáti či notári

Dostupné pre všetkých musia byť aj odťahové služby, zásielkový predaj, knižnice, práčovne a čistiarne, čerpacie stanice, taxislužby, kľúčové služby, zberné dvory, obchodné miesta sieťových odvetví, a tiež oprava a servis elektroniky, strojov a iných zariadení.

Slováci bez ohľadu na status budú môcť využívať aj pohrebné služby, prevádzky pohrebísk a krematórií, služby technickej a emisnej kontroly, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, služby dlhodobého ubytovania a karanténneho ubytovania, prevádzky poskytujúce liečebno-pedagogickú intervenciu alebo terapiu osobám so zdravotným postihnutím, závodné či školské kuchyne a jedálne.

Advokáti, notári, exekútori, správcovia konkurznej podstaty, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia budú takisto fungovať pre všetkých. Medzi esenciálne obchody patria aj nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia a potravín, musia však zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup a vzdialenosť predajných miest dva metre od seba.

Viac k témam: COVID automat, COVID-19, esenciálne obchody, Koronavírus, Neesenciálne prevádzky
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezaočkovaní Slováci budú mať do mnohých obchodov stopku. Zoznam, kde sa od pondelka dostanú © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko zaostáva v mnohých cieľoch udržateľného rozvoja. Problematická je kvalita vzdelávania, výskum aj zelená ekonomika

K sedemnástim cieľom udržateľného rozvoja pristúpila Slovenská republika v roku 2015 v deklarácii OSN.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *