Home / SVET / Na hranici Arménska a Azerbajdžanu hlásia vojenské strety s obeťami

Na hranici Arménska a Azerbajdžanu hlásia vojenské strety s obeťami

16.11.2021 (Webnoviny.sk) – Arménsko a Azerbajdžan hlásili v utorok vojenské strety na spoločnej hranici a navzájom sa obviňovali zo začatia konfliktu v čase napätia po vlaňajších šesťtýždňových bojoch pre sporný región Náhorný Karabach.

Arménske ministerstvo obrany obvinilo Azerbajdžanskú armádu z toho, že spustila paľbu na arménske pozície, zabila bližšie nešpecifikovaný počet vojakov a 12 zajala. Azerbajdžanská vláda zase obvinila Arménsko z „rozsiahlej provokácie“ na hranici.

Arménsky poslanec Eduard Aghadžanjan povedal novinárom, že utorkové strety si vyžiadali životy 15 arménskych vojakov. Tento počet však nie je zatiaľ oficiálne potvrdený. Azerbajdžanská armáda zase uviedla, že jej dvaja vojaci utrpeli zranenia.

Spor o Náhorný Karabach

Arménsko a Azerbajdžan sa po desaťročia sporia pre separatistický Náhorný Karabach, ktorý leží v Azerbajdžane, ale po vojne, ktorá sa skončila v roku 1994, bol pod kontrolou síl etnických Arménov podporovaných Jerevanom.

Vlani pre región vypukli boje, ktoré si za šesť týždňov vyžiadali viac ako 6 600 mŕtvych. Ukončila ich dohoda o prímerí sprostredkovaná Ruskom, v rámci ktorej Azerbajdžan získal kontrolu nad veľkými časťami regiónu a okolitými územiami.

Nie je stanovená hranica

Napätie medzi krajinami sa v máji začalo zase stupňovať po tom, čo Arménsko protestovalo proti tomu, čo označilo za vpád azerbajdžanských jednotiek na svoje územie.

Azerbajdžan trvá na tom, že jeho vojaci boli rozmiestnení na území, ktoré považuje za svoje územie, v oblastiach, kde ešte nebola stanovená hranica. Odvtedy obe strany hlásia zrážky.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v pondelok obvinil azerbajdžanské sily z vpádu na územie jeho krajiny. V utorok potom nasledovali správy o bojoch, ktoré zahŕňali aj delostrelectvo, z oboch krajín.

Ochrana teritoriálnej integrity

Arménska bezpečnostná rada vyzvala Rusko na pomoc s ochranou teritoriálnej integrity krajiny. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok telefonoval s rezortnými kolegami z oboch krajín a vyzval ich, aby „prestali s aktivitami, ktoré by vyvolali eskaláciu situácie,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Pašinjan neskôr telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým podľa Kremľa diskutoval o situácii na hranici.

Predseda Európskej rady Charles Michel zase telefonoval s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. Podľa prezidentovej kancelárie Michel vyjadril obavy nad stupňujúcim sa napätím na arménsko-azerbajdžanskej hranici.

Viac k témam: Hranica, Konflikt, Náhorný Karabach
Zdroj: Webnoviny.sk – Na hranici Arménska a Azerbajdžanu hlásia vojenské strety s obeťami © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Izrael pre obavy z variantu omikron zakázal vstup cudzincov na svoje územie

Všetci Izraelčania, ktorí prídu zo zahraničia, musia ísť do povinnej karantény.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *