Home / SVET / Astronauti na ISS čelili ohrozeniu vesmírnym odpadom, museli sa pred ním ukryť

Astronauti na ISS čelili ohrozeniu vesmírnym odpadom, museli sa pred ním ukryť

15.11.2021 (Webnoviny.sk) – Siedmich astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v pondelok ohrozoval vesmírny odpad, pre ktorý museli hľadať úkryt v ukotvených kapsulách.

Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) trosky pochádzali z nejakého rozpadnutého satelitu. Astronautom stihli povedať o hroziacom nebezpečenstve na poslednú chvíľu. NASA uviedla, že pracuje na identifikácii odpadu, aby mali všetky krajiny zapojené do vesmírneho programu informácie potrebné pri pohybe ich satelitov.

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedla, že astronauti sa ukryli v kapsulách pre prípad, že by museli rýchlo ujsť. Neskôr však posádka normálne pokračovala v činnosti. „Priatelia, u nás je všetko ako obvykle,“ tweetoval ruský astronaut na ISS Anton Škaplerov.

Experti sledujú približne 20-tisíc kusov vesmírneho odpadu vrátane starých a nefunkčných satelitov. Minulý týždeň sa úlomok zo starého čínskeho satelitu, ktorý bol v roku 2007 terčom raketového útoku, dostal nepríjemne blízko k ISS. Hoci sa neskôr ukázalo, že nepredstavuje žiadnu hrozbu, NASA aj tak nechala presunúť vesmírnu stanicu.

ISS je v súčasnosti domovom štyroch Američanov, jedného Nemca a dvoch Rusov.

Viac k témam: Astronauti, Satelit, Vesmírny odpad
Zdroj: Webnoviny.sk – Astronauti na ISS čelili ohrozeniu vesmírnym odpadom, museli sa pred ním ukryť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V dôsledku ruských útokov ostalo viac ako 440 obcí bez dodávok elektrického prúdu, najhoršie je na tom Donecká oblasť

Tam ostalo bez prúdu 121 obcí, uviedlo ministerstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *