Home / SVET / Švédsky premiér Löfven podal demisiu, jeho náhradníčkou by mala byť Anderssonová

Švédsky premiér Löfven podal demisiu, jeho náhradníčkou by mala byť Anderssonová

10.11.2021 (Webnoviny.sk) – Švédsky premiér Stefan Löfven v stredu podal demisiu. Uvoľnil tak cestu jeho nástupkyni na poste lídra Švédskej sociálnodemokratickej strany a ministerke financií Magdalene Anderssonovej, aby sa stala prvou predsedníčkou vlády v krajine.

Predseda parlamentu Andreas Norlén uviedol, že Löfven bude dočasným premiérom, až kým nevznikne nová vláda.

„Bolo to sedem fantastických rokov a som veľmi hrdý ako pracujúci chlapec, že som mal tú česť viesť našu krajinu počas týchto rokov,“ vyjadril sa Löfven počas tlačovej konferencie.

Anderssonová si musí zabezpečiť podporu

Očakáva sa, že sa Norlén obráti na Anderssonovú, či si dokáže zabezpečiť podporu v parlamente. Na základe ústavy môžu premiéri vládnuť, pokým majú v 349-člennom Riksdagu väčšinovú podporu, a to najmenej 175 poslancov.

Súčasná vládna koalícia sociálnych demokratov a zelených dúfa, že potvrdenie Anderssonovej na poste predsedníčky vlády sa jej podarí zabezpečiť s pomocou dvoch menších strán. Sociálni demokrati majú v parlamente v súčasnosti 100 kresiel.

Löfven neuspel v hlasovaní o dôvere

Päťdesiatštyriročnú Anderssonovú zvolili na čelo sociálnych demokratov počas zjazdu 4. novembra. O desať rokov starší Löfven v auguste oznámil, že odstupuje z postu predsedu strany.

Löfven bol lídrom sociálnych demokratov od roku 2012. V premiérskom úrade pôsobil od roku 2014. V júni sa stal prvým švédskym premiérom, ktorý neuspel v hlasovaní o vyslovení dôvery. Švédsko sa však vyhlo predčasným voľbám, keď sa mu podarilo zostaviť koaličnú vládu s rovnakými partnermi ako v predošlej.

Ďalšie švédske parlamentné voľby sú naplánované na budúci rok.

Viac k témam: Demisia, Hlasovanie o nedôvere, Parlamentné voľby vo Švédsku, Švédska sociálnodemokratická robotnícka strana, Švédsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsky premiér Löfven podal demisiu, jeho náhradníčkou by mala byť Anderssonová © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V dôsledku ruských útokov ostalo viac ako 440 obcí bez dodávok elektrického prúdu, najhoršie je na tom Donecká oblasť

Tam ostalo bez prúdu 121 obcí, uviedlo ministerstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *