Home / SVET / Najambicióznejšie klimatické ciele sa zrejme nepodarí dosiahnuť, vyhlásila prezidentka Čaputová

Najambicióznejšie klimatické ciele sa zrejme nepodarí dosiahnuť, vyhlásila prezidentka Čaputová

2.11.2021 (Webnoviny.sk) – Najambicióznejšie klimatické ciele sa pravdepodobne nepodarí dosiahnuť. Vo svojom vyhlásení počas druhého dňa klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Zástupcovia najväčších znečisťovateľov neprišli

Jedným z dôvodov je podľa nej fakt, že lídri krajín, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi, do Glasgowa neprišli. Opatrenia, ku ktorým sa títo lídri hlásia, zároveň podľa nej nie sú dostatočné z hľadiska času ani rýchlosti.

To, čo potrebujeme, je udržať otepľovanie planéty do 1,5 stupňa Celzia. Ak sa nám to nepodarí, bude mať klimatická zmena katastrofické následky, najmä pre ďalšie generácie,“ povedala Čaputová.

Zvrátenie úbytku lesov a ich obnova

Konkrétne závery konferencie budú sformulované až na jej konci. Slovensko sa dnes spolu s ďalšími viac ako 100 krajinami vrátane Brazílie či Indonézie zaviazalo, že do roku 2030 zvrátia svetový úbytok lesov a budú pracovať na ich obnove. Prezidentka preto pri postoji Slovenska cíti hrdosť. „Som hrdá, že v Glasgowe reprezentujem krajinu, ktorá je pri riešení klimatickej krízy na tej správnej strane. Budeme mať na to aj finančné prostriedky z fondu obnovy. No, pamätať musíme aj na tých, ktorých by mohla zelená transformácia nejakým spôsobom ohroziť,“ upozornila.

Počas druhého dňa Klimatickej konferencie OSN v Glasgowe prezidentka absolvovala aj viacero rokovaní. Stretla sa s ukrajinským prezidentom Volodymirom Zelenským, švajčiarskym prezidentom Guyom Parmelinom, luxemburským premiérom Xavierom Bettelom a aj bývalým viceprezidentom USA Alom Gorom, ktorý je nositeľom Nobelovej ceny za mier a dlhodobo sa venuje ochrane klímy.

Viac k témam: Klíma
Zdroj: Webnoviny.sk – Najambicióznejšie klimatické ciele sa zrejme nepodarí dosiahnuť, vyhlásila prezidentka Čaputová © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V dôsledku ruských útokov ostalo viac ako 440 obcí bez dodávok elektrického prúdu, najhoršie je na tom Donecká oblasť

Tam ostalo bez prúdu 121 obcí, uviedlo ministerstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *