Home / SLOVENSKO / Podtatranské múzeum neotvorí do konca roka expozíciu kniežacej hrobky, za posun termínu môže viacero dôvodov

Podtatranské múzeum neotvorí do konca roka expozíciu kniežacej hrobky, za posun termínu môže viacero dôvodov

31.10.2021 (Webnoviny.sk) – Dlho očakávané otvorenie expozície archeologického nálezu kniežacej hrobky v Podtatranskom múzeu v Poprade sa posunie, a to až na budúci rok. Pôvodne síce bolo naplánované na záver tohto roka, to sa však podľa riaditeľky múzea Magdalény Bekessovej nestihne.

Viac o téme: Koronavírus

Ako vysvetlila pre agentúru SITA, dôvodmi sú situácia v súvislosti s COVID-19, proces schvaľovania finančných prostriedkov a verejné obstarávanie.

Inštalácia expozície ešte neprebehla

Múzeum ešte v apríli avizovalo, že počas jesene sa v jeho priestoroch začne s inštaláciou expozície. Podľa riaditeľky sa tak zatiaľ nestalo.

„Podpora zriaďovateľa je naozaj veľká a v našom spoločnom záujme je otvoriť expozíciu čo najskôr, ale v tomto roku to už nebude,“ uviedla.

Nepriaznivá epidemická situácia

Posun termínu otvorenia potvrdil aj spomínaný zriaďovateľ, ktorým je Prešovský samosprávny kraj (PSK).

„Proces prípravy expozície kniežacej hrobky je náročný z odborného, finančného a časového hľadiska. Pri príprave expozície sa postupuje podľa platných zákonov a nariadení, napríklad zákona o verejnom obstarávaní, zákona o rozpočtových pravidlách, stanovísk Pamiatkového úradu a podobne, čo z týchto objektívnych dôvodov spôsobuje posúvanie plánovaných termínov,“ vysvetlila pre SITA Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie PSK.

Oneskorenie súvisí podľa jej slov aj s nepriaznivou epidemickou situáciou a následnou materiálovou krízou. Poukázala na to, že tá je spojená s rapídnym zvyšovaným cien a nedostatkom materiálov, ktoré majú byť použité na zhotovenie výstavného mobiliáru.

Prioritná úloha a cieľ

Hrobka bude inštalovaná na prízemí v zrekonštruovaných priestoroch múzea. Podtatranské múzeum v Poprade vyhlásilo verejné obstarávanie v súvislosti so zhotovením a realizáciou expozície. Kraj zatiaľ pridelil finančné prostriedky na realizáciu expozície vo výške 494 615 eur.

Heilová pripomenula, že otvorenie expozície je prioritnou úlohou a cieľom Podtatranského múzea v Poprade. „V súlade s cieľom múzea považuje otvorenie expozície za jednu z priorít v oblasti kultúry aj Prešovský samosprávny kraj, ktorý jej realizáciu financuje,“ uzavrela.

Kniežacia hrobka zo 4. storočia bola objavená pri výstavbe priemyselného parku v popradskej mestskej časti Matejovce v roku 2005, nachádzala sa v hĺbke päť metrov. Išlo o zastrešenú zrubovú komoru s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého, aj s pozostatkami potravy v keramických a bronzových nádobách.Našli sa v nej tiež ozdobné predmety z bronzu, striebra a zlata. Práve v tomto roku si múzeum pripomína aj 15 rokov od archeologického výskumu, ktorý realizovalo v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV a ďalšími partnermi. Potom nasledoval medzinárodný vedecký výskum a záchrana hrobky v slovenských a viacerých zahraničných vedeckých pracoviskách a laboratóriách.

Viac k témam: Archeologický nález, COVID-19, kniežacia hrobka, Koronavírus, Podtatranské múzeum v Poprade
Zdroj: Webnoviny.sk – Podtatranské múzeum neotvorí do konca roka expozíciu kniežacej hrobky, za posun termínu môže viacero dôvodov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom ročníku Komunitných grantov Nadácie Veolia získalo finančnú podporu až deväť organizácií

O grant mohli tentoraz požiadať organizácie z Petržalky, z Dúbravky a z Podunajských Biskupíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *