Home / SLOVENSKO / Fico chce držať referendum o voľbách pri živote a prezidentka ho môže rozhodnutím postaviť do pozície martýra

Fico chce držať referendum o voľbách pri živote a prezidentka ho môže rozhodnutím postaviť do pozície martýra

29.10.2021 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová nemá prečo strane Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) k novým referendovým otázkam o predčasných voľbách, ktoré jej doručili vo štvrtok 28. októbra, povedať viac, ako už povedala začiatkom júla tohto roku.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Jozef Lenč. Podľa neho druhou možnosťou je, že ak by mala odborná verejnosť pochybnosti o ústavnosti nových otázok do referenda, tak sa môže Čaputová znovu obrátiť na ústavný súd.

Nie je však povinnosťou prezidentky, aby sa radila o ústavnosti otázok ešte pred tým, ako jej doručia aj podpisy s petíciou na vyhlásenie referenda.

Pellegrini iba lamentuje

Začiatkom júla tohto roka ústavný súd označil referendovú otázku o predčasných voľbách za protiústavnú. Referendum preto hava štátu nevypísala. Čaputová vtedy presne uviedla, aký má byť ďalší postup.

„Stačí zvolať schôdzu parlamentu, prijať na nej zmenu ústavy o možnosti konania referenda a následne prijať uznesenie, ktorým poslanci prezidentku požiadajú o vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Nie teda na základe petície občanov, ale na základe uznesenia NR SR. Takéto referendum neodkladne vyhlásim,“ skonštatovala Čaputová.

Podľa politológa Lenča predseda Smeru-SD Fico teraz novými otázkami o referende ukazuje, že niečo robí, kým líder Hlasu – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini „iba lamentuje“ nad predchádzajúcim neúspešným pokusom vypísať referendum o predčasných voľbách.

Fico chce držať referendum pri živote

V prípade, že prezidentka nové referendové otázky Smeru-SD vopred neodobrí, tak môže Fico podľa politológa pokračovať v argumentácii proti prezidentke o ďalšom zmarenom pokuse o referendum. „Vystaví sa tým do pozície martýrov, čo mu za ostatné obdobie prinášalo nejaký ten rast preferencií,“ poznamenal Lenč.

Podľa Lenča chce Fico držať tému referenda pri živote. „Chce ukázať, že on je nositeľom tejto témy a ak by vládna koalícia prišla začiatkom nového roka s vlastným návrhom na zmenu ústavy, tak by mohol hovoriť, že on ju k tomu primal. A ak by so zmenou ústavy koalícia neprišila, bude môcť hovoriť o jej pokrytectve,“ zhodnotil Lenč.

Líder Sme rodina Boris Kollár totiž tento rok v septembri tvrdil, že jeho hnutie je pripravené zmeniť ústavu tak, aby mohlo dôjsť k referendu o predčasných voľbách.

Viac k témam: Predčasné voľby, Prezident SR, Referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico chce držať referendum o voľbách pri živote a prezidentka ho môže rozhodnutím postaviť do pozície martýra © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prijaté opatrenia podľa Matoviča reflektujú pohŕdanie odborníkmi, pripustil sprísnenie počas Vianoc

Podľa ministra odborníci žiadali lockdown skôr, rovnako aj plošné zatvorenie škôl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *