Home / SVET / Začalo sa pojednávanie so Salvinim, pred súd sa postavil pre odmietanie lode s migrantmi

Začalo sa pojednávanie so Salvinim, pred súd sa postavil pre odmietanie lode s migrantmi

23.10.2021 (Webnoviny.sk) – V Palerme sa začalo súdne pojednávanie, na ktorom bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini čelí obžalobe pre to, že v roku 2019 odmietal dať povolenie, aby loď španielskej humanitárnej organizácie so zachránenými migrantmi mohla zakotviť na Sicílii.

Salvini bol ministrom vnútra v rokoch 2018 a 2019 počas koaličnej vlády populistického Hnutia piatich hviezd a jeho pravicovej Ligy. Salvini tvrdí, že si len plnil svoje povinnosti, keď odmietal povoliť zakotvenie lode organizácie Open Arms so 147 migrantmi, ktorých zachránila v Stredozemnom mori neďaleko Líbye.

Obžaloba za zanedbanie povinnosti

Salvini zastával tvrdý postoj voči migrantom a od členských štátov Európskej únie žiadal, aby prijímali viac migrantov, ktorí prichádzajú do Talianska. Prokuratúra Salviniho obžalovala zo zanedbania povinnosti a nezákonného zadržiavania, keď v auguste 2019 odmietal lodi humanitárnej organizácie dať povolenie na zakotvenie.

Loď nemohla zakotviť takmer tri týždne. Niektorí migranti v zúfalstve skákali z lode, zatiaľ čo kapitán žiadal o bezpečné zakotvenie v blízkom prístave. Niektorých migrantov talianske úrady z lode vzali z humanitárnych a zdravotných dôvodov a zvyšným 83 migrantom nakoniec dovolili vylodiť sa na ostrove Lampedusa.

Zbytočné utrpenie

„Očakávame spravodlivosť vzhľadom na zbytočné utrpenie všetkých týchto ľudí počas 20 dní,“ povedal Óscar Camps, šéf španielskej mimovládnej organizácie Open Arms.

Súd v Catanii na Sicílii však v tomto roku rozhodol, že Salviniho nebudú stíhať v podobnom prípade za to, že v roku 2019 päť dní ponechával na palube lode talianskej pobrežnej stráže 116 migrantov.

Viac k témam: Súd, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Začalo sa pojednávanie so Salvinim, pred súd sa postavil pre odmietanie lode s migrantmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko čaká podľa Klusa v roku 2024 supervolebný rok, pokorili sme rekord v najnižšej účasti v eurovoľbách

Štátny tajomník upozornil na hľadanie riešenia v súvislosti s financovaním politických strán zo zahraničia, či novými pravidlami pre politickú reklamu, obzvlášť na sociálnych sieťach, kde deformujú politickú súťaž aj anonymní „diskutéri“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *