Home / SLOVENSKO / Banská Bystrica pripravila trh k Pamiatke zosnulých, na cintorínoch zas pribudnú rôzne novinky

Banská Bystrica pripravila trh k Pamiatke zosnulých, na cintorínoch zas pribudnú rôzne novinky

23.10.2021 (Webnoviny.sk) – Po minuloročnej prestávke, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, mesto pod Urpínom opäť pripravilo príležitostný trh k Pamiatke zosnulých.

Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, stánky s kvetmi, kyticami a slamienkami budú umiestnené na trhovisku na Námestí Štefana Moysesa a na nadväzujúcu spevnenú plochu v dňoch od 26. októbra do 2. novembra 2021. Predajcovia budú k dispozícii od 9:00 do 18:00.

Mestský podnik Záhradnícke a rekreačné služby (ZAaRES) prichádza tento rok v rámci cintorínskych služieb s viacerými novinkami.

Zapália za vás sviečku, aj očistia hroby

Na centrálnom mestskom cintoríne v Kremničke pribudlo pietne a pohrebné miesto pre nenarodené deti. Ide o jeden z úspešných projektov zrealizovaných vďaka participatívnemu rozpočtu mesta Banská Bystrica. Ďalšou z noviniek je služba „Zapáľ sviečku“.

„Služba je určená predovšetkým pre tých, ktorí z rôznych príčin nemôžu navštíviť hrobové miesta svojich blízkych, ale aj napriek tomu si chcú uctiť ich pamiatku. Ide o zapálenie sviečky alebo položenie kytice na hrobovom mieste, ktoré zabezpečíme my alebo nám ich záujemcovia pošlú na našu adresu. Ponúkame aj služby jednoduchého očistenia hrobu od starej už nepotrebnej výzdoby, od napadaného lístia či konárov,“ objasnil vedúci prevádzky krematória a cintorínskych služieb Martin Šikula s tým, že služby si záujemcovia môžu objednať telefonicky alebo e-mailom.

Novinkou je aj automat na sviečky, ktorý sa nachádza priamo v Urnovom háji v Kremničke. Slúži na predaj malých a veľkých náplní do kahancov. Podobný automat pribudne i na Rímskokatolíckom cintoríne na Námestí Štefana Moysesa.

Začne sa s digitalizáciou cintorínov

Samospráva pracuje v súčasnosti aj na digitalizácii cintorínov, na ktorú boli vyčlenené financie v mestskom rozpočte v objeme 65-tisíc eur. Po verejnom obstarávaní sa suma pohybuje vo výške približne 56-tisíc eur.

„Digitalizácia znamená prehľadné spracovanie a zmapovanie všetkých cintorínov, zber údajov o zosnulých, evidenciu všetkých hrobových miest a nájomných zmlúv na 16 cintorínoch v správe Záhradníckych a rekreačných služieb. Predpokladaný počet hrobov na týchto cintorínoch je 13 500. Všetky plánované úkony už po digitalizácii a dohľadaní a naplnení údajov budú v ZAaRES-e digitalizované a prístupné verejnosti. Je nevyhnutné, aby mali pozostalí uzavreté na hrobové miesta nájomné zmluvy, a aby všetky práce na hrobových miestach a pochovávanie zosnulých riešili s povolením správy cintorínov,“ doplnil Martin Majling zo ZAaRES-u.

Zber údajov v rámci digitalizácie bude vykonaný aj na Vojenskom cintoríne v Majeri, na Tajovského ul. a Vojenskom masovom hrobe v Kremničke.

Viac k témam: Cintoríny, Pamiatka zosnulých, Trh
Zdroj: Webnoviny.sk – Banská Bystrica pripravila trh k Pamiatke zosnulých, na cintorínoch zas pribudnú rôzne novinky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom ročníku Komunitných grantov Nadácie Veolia získalo finančnú podporu až deväť organizácií

O grant mohli tentoraz požiadať organizácie z Petržalky, z Dúbravky a z Podunajských Biskupíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *