Home / SLOVENSKO / Bratislava sa dotkne histórie mesta, Vallo otvorí 175 rokov starú časovú schránku z Michalskej veže

Bratislava sa dotkne histórie mesta, Vallo otvorí 175 rokov starú časovú schránku z Michalskej veže

20.10.2021 (Webnoviny.sk) – Zástupcovia Bratislavy budú v stredu večer v priamom prenose otvárať 175 rokov starú časovú schránku, ktorá bola umiestnená v soche Archanjela Michala na Michalskej veži.

„Keď som sa dozvedel, že v soche Archanjela Michala je časová schránka od ľudí, ktorí ju tam umiestnili pred 175 rokmi, tak som vedel jednu vec – túto časovú schránku musíme otvárať všetci spolu,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo a dodal, že málokedy sa podarí mať taký priamy dotyk s históriou mesta.

„Schránka ukrýva časový odkaz z tej doby pre nás všetkých,“ doplnil s tým, že pravdepodobne v nej budú typické predmety z 19. storočia. „Bude to určite napínavé, takýto moment sa už pravdepodobne v našom živote nezopakuje,“ uzavrel.

Sochu zreštaurujú

Otváranie časovej schránky bude vysielané prostredníctvom živého prenosu v stredu o 20:00 na facebookovej stránke Bratislavy a na YouTube kanáli Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.

Komplexnú rekonštrukciu Michalskej veže realizuje mesto od júla tohto roka a potrvá približne 18 mesiacov. Koncom septembra z barokovej strechy veže vo výške 51 metrov nad Bratislavou zložili medenú plastiku Archanjela Michala v súboji s drakom (symbol diabla) v značne poškodenom stave.

Socha v najbližších týždňoch a mesiacoch prejde reštaurovaním. Jedným z prvých krokov bude vybratie a otvorenie časovej schránky z tela anjela, ktorá bola dovnútra vložená v roku 1845.

„Otvorenie časovej schránky je predmetom veľkého záujmu a pozornosti, aj preto bude možné schránku a jej historický obsah po ošetrení a zakonzervovaní vidieť v rámci krátkej inštalácie v Múzeu mesta Bratislavy (MMB),“ poznamenala Katarína Selecká z MMB.

Prinavrátia jej pôvodnú podobu

K prvej oprave plastiky prišlo v roku 1812, druhá oprava sochy bola realizovaná počas veľkej rekonštrukcie Michalskej veže v roku 1845. Plastika sa na vrchol veže vrátila 14. septembra 1845 a odvtedy neprešla žiadnou väčšou obnovou.

„Po viac ako 175 rokoch sa dielo nachádza v zlom stave. Okrem početných menších defektov celkom chýba predlaktie pravej ruky a ľavé krídlo archanjela, jeho plamenný meč, ako aj ľavé ucho draka,“ skonštatovala Selecká. Preto ako súčasť generálnej obnovy Michalskej veže prejde plastika reštaurovaním, ktorej cieľom je jej generálna obnova zahŕňajúca rekonštrukciu do pôvodného stavu z roku 1758.

Projekt s oficiálnym názvom Rekonštrukcia a obnova Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Bránová veža „Michalská brána“ je spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry SR.

Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje 1,6 milióna eur. Z dotácie ministerstva pôjde 598 500 eur, zvyšok je financovaný z rozpočtu Hlavného mesta SR Bratislavy.

Viac k témam: Michalská veža v Bratislave, Rekonštrukcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava sa dotkne histórie mesta, Vallo otvorí 175 rokov starú časovú schránku z Michalskej veže © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V kauze Mýtnik navrhuje polícia obžalovať šesť osôb, ide o náročný prípad

Kauza Mýtnik súvisí s korupciou a machináciami pri verejnom obstarávaní na finančnej správe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *