Home / šport / Oheň pre ZOH 2022 v Pekingu už horí, slávnostné zapálenie však narušili demonštranti (video)

Oheň pre ZOH 2022 v Pekingu už horí, slávnostné zapálenie však narušili demonštranti (video)

18.10.2021 (Webnoviny.sk) – Ani slávnostné zapálenie pochodne s olympijským ohňom určeným pre ZOH 2022 v čínskom Pekingu sa nezaobišlo bez komplikácií.

Tradičný ceremoniál vzplanutia olympijského ohňa sa uskutočnil v pondelok 18. októbra v starovekej gréckej Olympii a narušili ho traja aktivisti. Tí vnikli do areálu Hérinho chrámu a rozvinuli transparent s nápisom: „Nie hrám genocídy.“

Zimné olympijské hry v Pekingu by sa mali konať od 4. do 20. februára 2022. Pochodeň s olympijským ohňom tentokrát neabsolvuje tradičnú púť naprieč Gréckom.

Olympijský oheň pôjde rovno do Číny

„Ako môže Peking hostiť olympijské hry, keď páchajú genocídu na Ujguroch?“ kričala jedna z protestujúcich žien. Ceremoniál sa však uskutočnil a oheň pre zimnú olympiádu v Číne už horí.

V utorok ho Gréci odovzdajú Číňanom počas ceremónie na Panaténskom štadióne, ktorý bol cieľovým miestom maratónskych behov počas OH 2004 v Aténach. Od soboty boli Atény dejiskom stretnutia výkonného výboru MOV.

Peking čelí kritike už dlhodobo

Grécka metropola už bola v minulosti aj svedkom protestov voči konaniu olympijských hier v Pekingu 2008. V marci 2008 sa dva tucty gréckych a tibetských aktivistov pokúsili prerušiť beh s olympijskou pochodňou pre OH v Pekingu.

Peking dlhodobo čelí kritike z rôznych strán v súvislosti so zaobchádzaním s etnickou menšinou ujgurských moslimov v regióne Sin-ťiangna na severozápade Číny.

Ľudskoprávne organizácie hovoria o genocíde na Ujguroch, v úzadí však nezostávajú ani násilné zásahy proti demonštrantom v Hongkongu či násilná politika Číny voči Tibetu a Taiwanu.

Olympiáda má byť príkladom pre svet

Účastníkmi pondelkového ceremoniálu v Olympii boli prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, grécka prezidentka Ekaterina Sakellaropuluová aj organizátori z Číny.

„Iba politická neutralita zabezpečí, že olympijské hry budú nad všetkými politickými rozdielmi, ktoré existujú v týchto časoch. Olympijské hry nemôžu riešiť všetky výzvy nášho sveta. Môžu však byť príkladom pre svet, kde všetci rešpektujú rovnaké pravidlá a jeden druhého,“ poznamenal v pondelok Bach.

V Akropole sa udial podobný incident

Podobný incident sa udial aj v nedeľu, keď dve ženy na lešení v starobylej Akropole v Aténach rozprestreli Tibetskú vlajku a transparent vyzývajúci na bojkot budúcoročných zimných olympijských hier v Pekingu.

Osemnásťročná tibetská študentka Tsela Zoksangová a o štyri roky staršia hongkonská aktivistka Joey Siuová sú americké občianky a zároveň členky kampane „Žiadny Peking 2022“ a newyorskej organizácie Študenti za slobodný Tibet.

ZOH v Pekingu sa uskutočnia v dňoch 4.- 20. februára 2022, zimné paralympijské hry prídu na rad 4.- 13. marca 2022. Na archeologické nálezisko vstúpili ako platiace turistky, ale potom vyliezli na lešenie, z ktorého sa pokúsili rozvinúť transparent.

V spolupráci s treťou osobou sa im podarilo zavesiť menší transparent s nápisom „Slobodná hongkonská revolúcia“. Skandovali tiež heslá „Slobodný Tibet“, „Bojkot Pekingu 2022“ a „Žiadna sloboda, žiadne hry“. Potom skončili v rukách polície, celý incident trval 10 minút.

Viac k témam: Etnická diskriminácia, Olympijský oheň, Protesty, Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Oheň pre ZOH 2022 v Pekingu už horí, slávnostné zapálenie však narušili demonštranti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rakúsko tvrdo obmedzilo športové podujatia, elitné súťaže budú bez divákov, nižšie súťaže prerušia

Rakúsko pôvodne od pondelka zaviedlo celonárodný lockdown pre nezaočkovaných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *