Home / šport / Ostatné športy / Bývalý ruský výsadkár zdolal ôsmu najvyššiu horu sveta. Nič zvláštne? Dokázal to bez nôh

Bývalý ruský výsadkár zdolal ôsmu najvyššiu horu sveta. Nič zvláštne? Dokázal to bez nôh

16.10.2021 (Webnoviny.sk) – Zdolať osemtisícový vrchol v Himalájach je pre obyčajného smrteľníka takmer nemožné. Dosiahnuť to však bez pomoci nôh je priam nadľudský výkon. Ruskému horolezcovi Rustamovi Nabijevovi sa to podarilo.

Začiatkom októbra vyliezol na ôsmu najvyššiu horu sveta Manaslu (8163 m), hoci v roku 2015 prišiel ako výsadkár pri nehode s padákom o obe nohy.

Vlani zdolal Elbrus

Nabievov trek v Nepále trval 34 dní a napokon sa skončil úspešne aj vďaka pomoci piatich šerpov. Dopredu sa 29-ročný bojovník posúval pomocou rúk, výškové rozdiely prekonával na lane, na ktorom ho istili jeho spolulezci.

Vlani zdolal najvyšší ruský vrch Elbrus na Kaukaze, ktorý sa týči do výšky 5642 m a práve vtedy sa v jeho hlave zrodila myšlienka zaútočiť na niektorú z osemtisícoviek. Voľba padla na Manaslu v Nepálskych Himalájach.

Na konci sa cítil ako zbitý

„Chcel som tým ukázať, že v živote je možné všetko, ak ste odhodlaný to podstúpiť. Na konci som sa cítil ako zbitý človek po náročnej fyzickej práci, ale oplatilo sa to. Musel som to dokončiť kvôli všetkým ľuďom, ktorí môj pokus sledovali,“ uviedol Nabiev pre televíziu Russia 24, cituje ho web theweek.com.

Pár dní po svojom vrcholnom výkone v Himalájach otec dvoch detí dodal: „Veľa som premýšľal o tom, čo som dosiahol. A dospel som k záveru, že som podal neuveriteľný výkon. Hlboko vo vnútri tomu stále nemôžem uveriť.“

Viac k témam: Himaláje, Horolezec, Manaslu
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý ruský výsadkár zdolal ôsmu najvyššiu horu sveta. Nič zvláštne? Dokázal to bez nôh © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Z Ukrajiny utekala sledujúc letiace granáty, výškarka Mahučichová sa po zlate na MS v Budapešti túži vrátiť domov

V Budapešti sa predstavilo dovedna 29 ukrajinských športovcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *