Home / SLOVENSKO / Najvyšší súd rozhodol v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, Zsuzsovú poslal definitívne na 21 rokov do väzenia

Najvyšší súd rozhodol v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, Zsuzsovú poslal definitívne na 21 rokov do väzenia

13.10.2021 (Webnoviny.sk) – Trest 21 rokov väzenia pre Alenu Zsuzsovú, známu z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka, je právoplatný.

Rozhodol o tom v stredu Najvyšší súd SR, keď zamietol jej odvolanie v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Zamietnuté odvolanie prokurátora

Rovnaké tresty, ktoré ešte v decembri 2020 v tejto veci uložil Špecializovaný trestný súd, sú právoplatné aj v prípade Romana Ostružlíka a Vladimíra Mosnára.

Najvyšší súd zároveň zamietol odvolanie prokurátora, ktorý pre trojicu požadoval tresty 25 rokov väzenia. Stredajšie rozhodnutie NS SR je právoplatné a nie je možné proti nemu podať riadny opravný prostriedok.

Okamžitý výkon trestu

V prípade Ostružlíka a Mosnára, ktorí sa stredajšieho verejného zasadnutia zúčastnili, nariadil najvyšší súd okamžitý výkon trestu. Zsuzsová, ktorá požiadala o konanie v neprítomnosti, je momentálne vo väzbe v kauze prípravy vrážd prokurátorov, v ktorej jej Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v utorok 12. októbra potvrdil väzobné stíhanie aj po podaní obžaloby.

Keďže podala sťažnosť na Najvyšší súd SR, ten podľa predsedníčky senátu Jany Serbovej rozhodne o jej prepustení z väzby a zároveň o výkone trestu v tomto prípade.

Argumenty obžalovaných

Obžalovaní vo svojich odvolaniach proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu argumentovali napríklad nedôveryhodnosťou niektorých svedkov vrátane Zoltána Andruskóa.

Taktiež tvrdili, že skutok z júla 2010 nesúvisí s rivalitou zavraždeného, ktorý bol v tom čase hlavným kontrolórom Hurbanova a Romana Ostružlíka, ale s inými politickými aktivitami Basternáka, napríklad v rámci strany SMK. Podľa NS SR bol však verdikt prvostupňového súdu zákonný a správny.

Mosnár vybral aj miesto činu

Podľa rozsudku ŠTS si Roman Ostružlík pre predchádzajúce spory objednal vraždu bývalého primátora Hurbanova z rokov 2002 až 2006 Basternáka u Aleny Zsuzsovej, ktorá objednávku sprostredkovala Vladimírovi Mosnárovi.

Ten vraždu zorganizoval spolu so Štefanom Kaluzom, ktorý je už za jej spáchanie právoplatne odsúdený na 25 rokov. Mosnár mu zabezpečil zbraň a vybral aj miesto činu.

Vražda exprimátora Hurbanova

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil. Alena Zsuzsová v minulosti robila Ostružlíkovi politickú kampaň na post primátora Hurbanova. Vladimír Mosnár bol bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.

Viac k témam: Súdnictvo, Vražda exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd rozhodol v kauze vraždy exprimátora Hurbanova, Zsuzsovú poslal definitívne na 21 rokov do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hasiči dostanú do výbavy protichemické ochranné obleky za takmer jeden milión eur

Ochranné obleky majú hasiči využívať pri činnostiach, pri ktorých hrozí chemická, biologická alebo rádioaktívna kontaminácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *