Home / SLOVENSKO / Nová súdna mapa nie je po vôli justičným zamestnancom, sudcovia sa pripravujú na protest

Nová súdna mapa nie je po vôli justičným zamestnancom, sudcovia sa pripravujú na protest

12.10.2021 (Webnoviny.sk) – Sudcovia a zamestnanci súdov z obvodu Krajského súdu v Bratislave, teda Krajského súdu a siedmich okresných súdov sa v stredu 13. októbra o 9:30 opätovne zhromaždia pred budovou Ministerstva spravodlivosti SR.

Ako informoval hovorca Bratislavských súdov Pavol Adamčiak, v danom čase sa uskutočnia rozporové konania k zásadným pripomienkam k novej súdnej mape vznesené krajskými a okresnými súdmi v SR.

Podľa justičných zamestnancov sa predmetné rozporové konania k desiatkam vznesených pripomienok konajú v krátkych časových intervaloch od ich doručenia na Ministerstvo spravodlivosti SR, z čoho vyplýva, že oboznámenie sa s nimi nemohlo byť zo strany ministerstva plnohodnotné.

Protestovať budú pred jednotlivými súdmi

„Prítomnosťou pred budovou Ministerstva spravodlivosti SR chcú sudcovia a zamestnanci súdov vyjadriť svoj nesúhlas s postupom Ministerstva spravodlivosti SR vo vzťahu k vyhodnoteniu vznesených pripomienok k návrhu novej súdnej mapy a k ignorovaniu požiadaviek súdov, sudcov a zamestnancov jednotlivých súdov,“ uvádza sa vo vyhlásení justičných zamestnancov.

Zároveň by v stredu aj zamestnanci iných súdov na Slovensku mali vyjadriť svoj nesúhlas s navrhovanou reformou súdnej mapy zhromaždením pred budovou svojho súdu.

Najviac pripomienok bolo k sídlam

V pondelok 5. októbra sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k novým návrhom reformy súdnej mapy. Najviac subjektov pripomienkovalo zákon o nových sídlach a obvodoch okresných súdov. Vzniesli celkovo 164 pripomienok z toho zásadných bolo 103.

K návrhu nových sídel a obvodov krajských súdov vzniesli celkovo 131 pripomienok z toho zásadných 86. Návrh zákona o zriadení Mestského súdu Bratislava pripomienkovali subjekty celkovo 69-krát a z toho vzniesli 28 zásadných pripomienok. V rámci medzirezortného pripomienkového konania vzniesli aj 61 pripomienok k zriadeniu Metského súdu Košice. Zásadných bolo 23 pripomienok.

Pripomienky k návrhom vzniesla napríklad Generálna prokuratúra SR, množstvo krajských a okresných súdov, samosprávy, ministerstvá, Najvyšší súd SR či Slovenská advokátska komora.

Viac k témam: Justícia, Protest, Reforma justície, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Nová súdna mapa nie je po vôli justičným zamestnancom, sudcovia sa pripravujú na protest © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hasiči dostanú do výbavy protichemické ochranné obleky za takmer jeden milión eur

Ochranné obleky majú hasiči využívať pri činnostiach, pri ktorých hrozí chemická, biologická alebo rádioaktívna kontaminácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *