Home / SVET / Ženy budú mať po prvýkrát prevahu v islandskom parlamente, súčasná koalícia sa zrejme udrží pri moci

Ženy budú mať po prvýkrát prevahu v islandskom parlamente, súčasná koalícia sa zrejme udrží pri moci

26.9.2021 (Webnoviny.sk) – Parlament na Islande bude mať premiérovo v histórii väčšinové zastúpenie žien. Ako vyplynulo zo sčítania všetkých hlasovacích lístkov, ženy budú mať dovedna 33 kresiel v 63-člennom Althingu.

V parlamentných voľbách sa o zvolenie do parlamentu uchádzalo dovedna 10 strán. Prieskumy verejnej mienky síce favorizovali ľavicovo orientované zoskupenia, no najväčší počet hlasujúcich napokon presvedčila stredopravá Strana nezávislosti a centristická Progresívna strana.

Strana premiérky trochu stratila

Obe boli ostatné štyri roky súčasťou vládnej koalície spoločne so stranou Zelených vedenou súčasnou premiérkou Katrín Jakobsdóttir.

Jej strana síce prišla o niekoľko mandátov v parlamente, no napokon dosiahla lepší výsledok oproti predvolebným prognózam.

Témou bola hlavne zmena klímy

Tieto tri strany zatiaľ neoznámili, či budú spolupracovať aj počas nasledujúceho volebného obdobia, ale vzhľadom na silnú podporu voličov sa tak pravdepodobne udeje.

Popredné miesto v kampani islandských politických strán mala predovšetkým zmena klímy. Neprejavilo sa to však na zvýšenej podpore niektorej zo štyroch ľavicovo orientovaných politických strán, ktoré viedli kampaň zameranú na zníženie emisií uhlíka.

Viac k témam: parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Ženy budú mať po prvýkrát prevahu v islandskom parlamente, súčasná koalícia sa zrejme udrží pri moci © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nová nemecká vláda by mala byť známa v prvej polovici decembra, dovtedy je vo funkcii Merkelová

Dvadsaťdva pracovných skupín musí do 10. novembra zladiť stanoviská k jednotlivým politickým otázkam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *