Home / SLOVENSKO / Slovensko spája s Írskom a Španielskom slovenská komunita a jednotná mena, vyhlásila Brocková

Slovensko spája s Írskom a Španielskom slovenská komunita a jednotná mena, vyhlásila Brocková

18.9.2021 (Webnoviny.sk) – Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková prijala v piatok 17. septembra veľvyslankyňu Španielskeho kráľovstva Loreau Arribalzaca Ceballos a veľvyslanca Írska Dermota McGaurana. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu diplomacie

V Írsku žije početná komunita slovenských občanov. Krajanské organizácie pôsobiace v Írsku odhadujú počet Slovákov na približne 20-tisíc a v Severnom Írsku na 5-tisíc až 7-tisíc.

Pandémia zmarila plány

„Írsko je jedným z európskych lídrov digitálnych inovácií a je pre nás inšpiráciou aj pri komunikácii so zahraničnou diaspórou. Žiaľ, pandémia zmarila naše plány na organizáciu obchodnej misie írskych podnikateľov na Slovensku. Verím však, že sa nám v dohľadnom čase spoločne podarí zorganizovať kooperačné podujatie pre slovenské a írske firmy,“ uviedla štátna tajomníčka.

V rozhovore s novou španielskou veľvyslankyňou Loreau Arribalzaca Ceballos štátna tajomníčka pozitívne zhodnotila kvalitu bilaterálnych vzťahov, čo tiež potvrdzujú uskutočnené návštevy najvyšších predstaviteľov oboch krajín, ako aj pravidelné kontakty na všetkých úrovniach.

Zaoberali sa aj Summitom NATO

Ako uviedol komunikačný odbor rezortu diplomacie, veľvyslankyňa ocenila iniciatívu Týždeň žien v diplomacii a ponúkla bohatú španielsku expertízu v problematike rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí.

Spomenuli tiež prípravu Španielska na Summit NATO, ktorý sa bude konať v Madride v roku 2022, keď si Španielsko pripomenie 40. výročie svojho vstupu do Atlantickej aliancie.

Viac k témam: medzinárodné vzťahy, štátny tajomník, summit NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko spája s Írskom a Španielskom slovenská komunita a jednotná mena, vyhlásila Brocková © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Heger má svoju hranicu, za ktorou už nebude akceptovať postoje Kollára a Sme rodina

Predseda vlády Eduard Heger v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy povedal, že s hnutím Sme rodina bude o podpore reforiem rokovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *