Home / SLOVENSKO / Ministerka Kolíková a jej krídlo odchádzajú zo Za ľudí, šiesti poslanci vstúpia do klubu Sulíkovej SaS (online)

Ministerka Kolíková a jej krídlo odchádzajú zo Za ľudí, šiesti poslanci vstúpia do klubu Sulíkovej SaS (online)

8.9.2021 (Webnoviny.sk) – Nespokojné krídlo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej končí v strane Za ľudí a zakladajú platformu Za spravodlivé Slovensko.

„V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku. K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní,“ ozrejmila Kolíková na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Poslanecký klub SaS bude mať 19 členov

Šiesti poslanci vstupujú do poslaneckého klubu SaS – sú to Vladimír Ledecký, Tomáš Lehotský, Marek Hattas, Michal Luciak, Vladimíra Marcinková a Ján Benčík, ktorý nie je členom Za ľudí, iba za ňu kandidoval v parlamentných voľbách.

V poslaneckom klube SaS budú fungovať ako platforma Za spravodlivé Slovensko, nevytvoria teda žiaden nový politický subjekt ani nevstupujú do strany SaS. Poslanecký klub SaS tak bude mať po novom 19 členov. Kolíková sa zároveň stane súčasťou ministerského klubu SaS.

Video: Tlačová konferencia Márie Kolíkovej a Richarda Sulíka

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Osobne ma veľmi teší, že strana SaS príchodmi nových posíl výrazne posilní svoju odbornosť. Som veľmi rád, že sa tento krok stal a želám si, aby táto spolupráca bola oveľa dlhšia ako len na jedno volebné obdobie,“ uviedol na tlačovej konferencii šéf liberálov a minister hospodárstva.

SaS nechce otvárať koaličnú zmluvu

Sulík zároveň ozrejmil, že v strane nechcú otvárať koaličnú zmluvu, ale ich zásadnou požiadavkou je, aby pani Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti. „Chcem zdôrazniť, že SaS ako aktuálne druhý najsilnejší koaličný partner si nebude nárokovať žiadne nové pozície,“ doplnil.

Sulík tiež potvrdil, že budú aj naďalej podporovať predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú vo funkcii ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. O týchto personálnych zmenách podľa jeho slov informovali aj zvyšných dvoch koaličných partnerov, teda hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina. Naďalej podporujú aj vládu Eduarda Hegera (OĽaNO).

Predseda liberálov dodal, že ak bude SaS obsadzovať post podpredsedu Národnej rady SR po Jurajovi Šeligovi, kandidátom strany bude Tomáš Lehotský, ktorý už raz vo voľbe do tejto funkcie neuspel.

Samotná Veronika Remišová rozhodnutie odídencov zo Za ľudí nepovažuje za žiadnu novinku, keďže skupinka okolo Kolíkovej podľa jej slov dlhodobo rokovala so stranou SaS. „Vnímam to ako zradu hodnôt, programu a všetkých členov strany Za ľudí,“ konštatovala vicepremiérka pred stredajším rokovaním vlády.

Napätie v strane Za ľudí je od marcovej vládnej krízy. Z poslaneckého klubu Za ľudí vystúpili poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár. Stranu tiež opustila bývalá poslankyňa Andrea Letanovská. Koncom augusta sa vzdal členstva v Za ľudí a v predsedníctve František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Situáciu v koalícii sledujeme online (minúte po minúte)

streda 8. septembra

11:28 Ak chce niekto povaliť ďalšiu koalíciu, tak nech vypovie koaličnú dohodu. Uviedol to minister financií a predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.

10:59 Poslanec parlamentu Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), ktorý začiatkom marca tohto roka odišiel zo strany Za ľudí dúfa, že sa poslanecká skupina ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vstupom do klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) rozhodla správne, ale zároveň stredajším krokom podľa neho definitívne spojili svoj osud s koalíciou Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina). „Viem, že im tá asociácia nie je milá, ale je to ich slobodná voľba. Ja som sa rozhodol inak. Koalícii neupieram dobré úmysly, ale rozchádzam sa s ňou zásadne v metódach,“ uviedol okrem iného na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:44 Na rozhodnutie nespokojného krídla okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, reagovala už aj strana Za ľudí.

10:27 Koľko poslancov teraz zastupuje vicepremiérku a predsedníčku koaličnej strany Za ľudí Veroniku Remišovú. Pýta sa Peter Pčolinský, šéf klubu Sme rodina.

10:16 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vníma vzniknutú situáciu skôr ako vyjadrovanie osobných záujmov na úkor záujmov krajiny. „Aby si niekto nemyslel, že tu teraz budeme hrať nejaké šachy pri vymieňaní si ministerstiev. Budeme sa o tom rozprávať na koaličnej rade a bude tak, ako sa na tom dohodne koalícia,“ priblížil pred rokovaním vlády Naď. To, že o tejto téme bude v pondelok 13. septembra rokovať koaličná rada, potvrdil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

10:11 Veronika Remišová rozhodnutie odídencov zo Za ľudí nepovažuje za žiadnu novinku, keďže skupinka okolo Kolíkovej podľa jej slov dlhodobo rokovala so stranou SaS. „Vnímam to ako zradu hodnôt, programu a všetkých členov strany Za ľudí,“ konštatovala vicepremiérka pred stredajším rokovaním vlády.

9:48 Koaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková, ktorá vystupuje zo strany Za ľudí vo svojom profile na sociálnej sieti uviedla, stranu „uniesli ľudia, ktorých hodnoty sa od tých, na ktorých sme stranu zakladali, veľmi líšia“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:38 Napätie v strane Za ľudí je od marcovej vládnej krízy. Z poslaneckého klubu Za ľudí už vystúpili aj poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár. Stranu tiež opustila bývalá poslankyňa Andrea Letanovská. Koncom augusta sa vzdal členstva v Za ľudí a v predsedníctve František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

9:33 Richard Sulík na tlačovej konferencii tiež potvrdil, že budú aj naďalej podporovať predsedníčku strany Za ľudí Veroniku Remišovú vo funkcii ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. O týchto personálnych zmenách podľa jeho slov informovali aj zvyšných dvoch koaličných partnerov, teda hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina. Naďalej podporujú aj vládu Eduarda Hegera (OĽaNO).

9:27 Richard Sulík nechce otvárať koaličnú zmluvu, zásadnou požiadavkou však je, aby Mária Kolíková zostala ministerkou spravodlivosti.

9:22 Vstupom šiestich poslancov do klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa podľa predsedu liberálov a ministra hospodárstva Richarda Sulíka výrazne zvýšila šanca, že koalícia dokončí volebné obdobie.

9:16 Šiesti poslanci Za ľudí vstupujú do poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorý tak bude mať 19 členov. „V strane Za ľudí pretrváva dlhodobo napätie. Škodí to samotnej strane, koalícii a v konečnom dôsledku aj celému Slovensku. K odchodu zo strany sme boli v podstate aj vyzvaní,“ ozrejmila na tlačovej konferencii Mária Kolíková.

9:11 Ministerka Mária Kolíková oznámila, že jej frakcia končí v strane Za ľudí a vytvárajú platformu Za spravodlivé Slovensko.

9:02 Spoločná tlačová konferencia ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Očakáva sa, že na nej Kolíkovej nespokojné krídlo v strane Za ľudí oznámi svoj vstup do strany Sloboda a Solidarita (SaS).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte) o dianí vo vládnej koalícii.

Viac k témam: podpredseda strany Za ľudí, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS)
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Kolíková a jej krídlo odchádzajú zo Za ľudí, šiesti poslanci vstúpia do klubu Sulíkovej SaS (online) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hasiči dostanú do výbavy protichemické ochranné obleky za takmer jeden milión eur

Ochranné obleky majú hasiči využívať pri činnostiach, pri ktorých hrozí chemická, biologická alebo rádioaktívna kontaminácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *