Home / SVET / Česko poskytne Litve viac než pol milióna eur na výstavbu plota pozdĺž hranice s Bieloruskom

Česko poskytne Litve viac než pol milióna eur na výstavbu plota pozdĺž hranice s Bieloruskom

7.9.2021 (Webnoviny.sk) – Česká republika prisľúbila Litve 530-tisíc eur na posilnenie jej hranice s Bieloruskom, odkiaľ sa do pobaltskej krajiny snažia dostať tisícky migrantov.

Dokument o spolupráci s cieľom urýchliť výstavbu plota pozdĺž hranice s Bieloruskom podpísali v utorok litovská ministerka vnútra Agne Bilotaite a český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek.

Akt hybridnej vojny a odplata

Litva, Poľsko a Lotyšsko, tri krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré hraničia s Bieloruskom, obviňujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do ich krajín nelegálne tlačí migrantov z Iraku, Afganistanu, Sýrie a iných krajín.

Nazývajú to aktom „hybridnej vojny“ proti ich krajinám a tvrdia, že je odplatou za sankcie EÚ.

Litva už skôr požiadala o pomoc ostatné členské štáty EÚ, ako aj európsku agentúru pre ochranu hraníc bloku Frontex. V auguste Európska komisia (EK) prisľúbila Litve 12 miliónov eur.

Nemajú žiadne fyzické zábrany

Krajina s menej ako troma miliónmi obyvateľov nemá na svojej takmer 679 kilometrov dlhej hranici s Bieloruskom žiadne fyzické zábrany.

Tento rok prekročilo hranicu z Bieloruska do Litvy viac ako 4 100 migrantov, väčšinou z Iraku. Tisíce ďalších otočili na hranici po tom, čo sa Litva rozhodla aktívne brániť novým vstupom.

Viac k témam: migranti, plot
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko poskytne Litve viac než pol milióna eur na výstavbu plota pozdĺž hranice s Bieloruskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Naď podpísal Deklaráciu o zámere pristúpenia Slovenska do Inovačného fondu NATO (foto)

Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť Diana, má slúžiť na prepojenie štruktúr NATO s civilným sektorom a akademickou sférou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *