Home / SVET / Bývalého vicekancelára Stracheho uznali vinným z korupcie, prijal úplatky za niekoľko tisíc eur

Bývalého vicekancelára Stracheho uznali vinným z korupcie, prijal úplatky za niekoľko tisíc eur

27.8.2021 (Webnoviny.sk) – Viedenský súd uznal bývalého rakúskeho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho vinným z korupcie za snahu zmeniť zákony v prospech súkromnej nemocnice výmenou za dary pre jeho politickú stranu. Niekdajší líder krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) dostal 15-mesačný podmienečný trest odňatia slobody za prijatie dvoch úplatkov v celkovej výške 12-tisíc eur, informuje rakúsky verejnoprávny vysielateľ ORF. Strache, ktorý vinu poprel, sa voči rozsudku môže odvolať.

Ďalší obvinený, majiteľ zmienenej nemocnice Walter Grubmüller, ktorý tiež popiera vinu, dostal za úplatkárstvo 12-mesačný podmienečný trest. Aj on sa môže proti verdiktu odvolať.

Strache bol vicekancelárom v rokoch 2017 – 2019 a stal sa ústrednou osobou pádu predošlej vlády kancelára Sebastiana Kurza, v ktorej bola jeho Rakúska ľudová strana (ÖVP) a FPÖ. K pádu vlády viedla v máji 2019 aféra okolo videa z Ibizy, ktoré ukazuje Stracheho, ako ponúka výhody domnelej ruskej investorke za podporu FPÖ. Stracheho neskôr vylúčili aj zo strany.

Kurzova ÖVP sa vlani vrátila k moci v novej koalícii, ktorú tvorí so stranou Zelení.

Viac k témam: korupcia, trest
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalého vicekancelára Stracheho uznali vinným z korupcie, prijal úplatky za niekoľko tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Naď podpísal Deklaráciu o zámere pristúpenia Slovenska do Inovačného fondu NATO (foto)

Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť Diana, má slúžiť na prepojenie štruktúr NATO s civilným sektorom a akademickou sférou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *