Home / SVET / Počet obetí útoku v Afganistane narastá, v nemocniciach skončilo viac ako 150 zranených

Počet obetí útoku v Afganistane narastá, v nemocniciach skončilo viac ako 150 zranených

27.8.2021 (Webnoviny.sk) – Počet obetí štvrtkového útoku pri letisku v Kábule presiahol 100. Predstaviteľ afganského ministerstva verejného zdravotníctva pre televíziu CNN uviedol, že evidujú viac ako 90 mŕtvych a viac než 150 zranených. Tieto počty by sa pritom mali týkať len Afgancov.

O život podľa šéfa Centrálneho velenia armády Spojených štátov prišlo aj 13 vojakov. Osemnásť ďalších utrpelo zranenia.

Dva výbuchy

Štvrtkové výbuchy sa odohrali okolo 18:00 miestneho času. Prvý zasiahol bránu pri letisku, kde americké a britské jednotky spracovávali ľudí vstupujúcich na letisko, a po ňom nasledovala streľba. O pár minút nasledoval ďalší v hoteli, ktorí používali Briti na spracovanie Afgancov, ktorí chcú vycestovať do Spojeného kráľovstva.

V oblasti sa zhromaždilo veľa ľudí v nádeji, že sa dostanú na evakuačné lety, napriek varovaniam pred vysokým rizikom samovražedných útokov zo strany organizácie Islamský štát-Chorasán, regionálnej odnože extrémistickej skupiny Islamský štát. Skupina sa neskôr k útokom prihlásila.

Evakuácie pokračujú

Napriek útoku pokračujú evakuácie z kábulského letiska. Viaceré krajiny, medzi nimi Austrália, Nový Zéland alebo Španielsko, už svoje evakuačné misie ukončili.

Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa zase s evakuáciami chýlia ku koncu. Evakuácie by sa mali skončiť do 31. augusta, čo je termín stanovený pre odchod zahraničných síl z Afganistanu, ktorý má pod kontrolou militantné hnutie Taliban.

Viac k témam: Afganistan, Taliban, útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet obetí útoku v Afganistane narastá, v nemocniciach skončilo viac ako 150 zranených © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nová nemecká vláda by mala byť známa v prvej polovici decembra, dovtedy je vo funkcii Merkelová

Dvadsaťdva pracovných skupín musí do 10. novembra zladiť stanoviská k jednotlivým politickým otázkam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *