sobota , 25 septembra 2021
Home / SVET / Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu

Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu

25.8.2021 (Webnoviny.sk) – Svetová banka zastavila financovanie projektov v Afganistane po tom, ako nad krajinou prevzalo kontrolu militantné hnutie Taliban. Svoje rozhodnutie odôvodnila obavami z toho, že prevzatie Afganistanu Talibanom ovplyvní „perspektívy rozvoja krajiny, najmä pre ženy“.

Hovorca banky pre BBC uviedol, že pozastavila uvoľňovanie financií v rámci operácií v Afganistane a úzko monitoruje situáciu v krajine.

Chcú zostať angažovaní

„Naďalej budeme úzko konzultovať s medzinárodným spoločenstvom a rozvojovými partnermi. Spolu s našimi partnermi skúmame spôsoby, akými môžeme zostať angažovaní, aby sme zachovali ťažko získané rozvojové výdobytky a naďalej podporovali obyvateľov Afganistanu,“ doplnil tiež hovorca.

Od roku 2002 Svetová banka vyčlenila viac ako 5,3 miliardy dolárov na projekty obnovy a rozvoja v Afganistane.

Ďalšia rana pre Afgancov

Zastavenie finančnej podpory zo strany Svetovej banky je ďalšou ranou pre Afganistan. Minulý týždeň Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že Afganistan stratil prístup k jeho zdrojom.

Niekoľko dní po tom, ako sa Taliban ujal moci, tiež administratíva amerického prezidenta zmrazila majetok afganskej centrálnej banky v USA. Banka má rezervy vo výške zhruba 9 miliárd dolárov, pričom v Spojených štátoch je väčšina z nich.

Viac k témam: financovanie, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetová banka zmrazila financovanie Afganistanu, odmieta podporovať krajinu pod kontrolou Talibanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stovky ľudí protestovali v Moskve proti výsledkom parlamentných volieb, demonštráciu organizovali komunisti

Ruskí komunisti spochybňujú výsledky on-line hlasovania, prostredníctvom ktorého v Moskve využili svoje volebné právo asi dva milióny ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *