Home / EKONOMIKA / Pandémia koronavírusu ovplyvnila negatívne aj výrobu zmrzliny, Slovensko však vyprodukovalo výrazne viac

Pandémia koronavírusu ovplyvnila negatívne aj výrobu zmrzliny, Slovensko však vyprodukovalo výrazne viac

21.8.2021 (Webnoviny.sk) – Vlani sa vyrobilo v Európskej únii (EÚ) viac ako 2,9 miliardy litrov zmrzliny. Medziročne to však aj z dôvodu pandémie koronavírusu, a s tým spojeným poklesom cestovného ruchu a zatvorenými gastro podnikmi, predstavuje pokles o deväť percent. Slovensko išlo proti celoeurópskemu prúdu a vlani výrazne zvýšilo produkciu zmrzliny z 218 tisíc litrov v roku 2019 na 1,6 milióna litrov.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat. Členské štáty EÚ za minulý rok vyviezli mimo únie 232 miliónov litrov zmrzliny v celkovej hodnote 752 miliónov eur. Dovoz zmrzliny do únie z krajín mimo EÚ dosiahol 79 miliónov litrov v celkovej výške 182 miliónov eur. Množstvo dovozu zmrzliny do EÚ kleslo o štyri percentá, vývoz sa zvýšil o päť percent.

Spomedzi členských štátov EÚ bolo v roku 2020 hlavným výrobcom zmrzliny Nemecko, ktoré vyrobilo 642 miliónov litrov zmrzliny. Za Nemeckom nasledovalo Francúzsko a Taliansko. Nemecko v roku 2020 vyrobilo v priemere aj najlacnejšiu zmrzlinu za 1,3 eura za liter. Francúzsko naopak uviedlo pre Eurostat najvyššiu cenu 2,2 eur za liter zmrzliny.

Viac k témam: export, import, zmrzlina
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandémia koronavírusu ovplyvnila negatívne aj výrobu zmrzliny, Slovensko však vyprodukovalo výrazne viac © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Remišovej ministerstvo navýšilo peniaze pre regionálny rozvoj o milión eur, podporí nimi viac projektov

Po navýšení finančného balíka o ďalší milión eur bude spolu podporených 63 projektov v hodnote 2,1 milióna eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *