sobota , 25 septembra 2021
Home / SVET / Zemetrasenie na Haiti zabilo už vyše 1 400 ľudí, situáciu zhoršuje aj počasie (foto)

Zemetrasenie na Haiti zabilo už vyše 1 400 ľudí, situáciu zhoršuje aj počasie (foto)

17.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. augusta, 10:01

Počet obetí zemetrasenia s magnitúdou 7,2, ktoré v sobotu zasiahlo karibský štát Haiti, sa v priebehu pondelka vyšplhal na 1 419. Informoval o tom Haitský úrad civilnej ochrany s tým, že po otrasoch je aj približne šesťtisíc zranených.

Mnohí postihnutí museli čakať na pomoc priamo pod horúcim slnkom, niektorí dokonca priamo na asfaltovej ploche letiska. „Plánovali sme postaviť stany, ale povedali nám, že to nebude bezpečné,“ uviedol Gede Peterson, riaditeľ nemocnice v Les Cayes.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zemetrasenie na Haiti (fotografie)

Pohroma za pohromou

Epicentrum otrasov sa podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) nachádzalo približne 125 kilometrov západne od hlavného mesta Port-au-Prince. Niektoré mestá takmer zrovnalo so zemou a spôsobilo zosuvy pôdy, ktoré komplikujú úsilie záchranárov. Ešte aj v nedeľu v krajine registrovali následné otrasy.

Haiti v ostatnom období stíha jedna pohroma za druhou počnúc pandémiou koronavírusu cez násilnosti gangov, zhoršovanie chudoby až po nedávnu vraždu prezidenta Jovenela Moiseho. Situáciu po zemetrasení by ešte mohla zhoršiť tropická depresia Grace. Tá by počas utorka mohla priniesť mohutné zrážky, na niektorých miestach by mohli dosiahnuť až 38 centimetrov.

Čaputová zaslala sústrastný telegram

V súvislosti s ničivým víkendovým zemetrasením poslala sústrastný telegram predsedovi vlády Haitskej republiky Arielovi Henrymu aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Čaputová prijala správy o veľkom počte obetí a veľkých materiálnych škodách so zármutkom. „V mene občanov Slovenskej republiky, ako aj v mene svojom, Vám, rodinám a blízkym obetí vyjadrujem úprimnú sústrasť. Zraneným prajem rýchle uzdravenie a verím v skorú nápravu škôd spôsobených týmto zemetrasením,“ uviedla hlava štátu v telegrame.

Viac k témam: materiálne škody, obete, zemetrasenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zemetrasenie na Haiti zabilo už vyše 1 400 ľudí, situáciu zhoršuje aj počasie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stovky ľudí protestovali v Moskve proti výsledkom parlamentných volieb, demonštráciu organizovali komunisti

Ruskí komunisti spochybňujú výsledky on-line hlasovania, prostredníctvom ktorého v Moskve využili svoje volebné právo asi dva milióny ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *