Home / SLOVENSKO / Najvyšší súd opätovne prejedná kauzu Devín banka, obžalovaní neprijali udelené tresty

Najvyšší súd opätovne prejedná kauzu Devín banka, obžalovaní neprijali udelené tresty

14.8.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) vytýčil na 9. septembra verejné zasadnutie, na ktorom má opätovne prejednať kauzu známu ako Devín banka. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v tomto prípade 27. apríla tohto roku pätici obžalovaných uložil podmienečné tresty.

Bývalého generálneho riaditeľa banky Ľubomíra K. a ďalšie štyri osoby uznal súd za vinných z trestných činov pokusu o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, pokračovacieho trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom a trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom.

Sprenevera a úverový podvod

Všetkým piatim obžalovaným súd zároveň uložil dvojročné podmienečné tresty s rôznou dobou odkladu. V štyroch prípadoch tiež obžalovaným uložil trest zákazu činnosti vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov. Proti rozhodnutiu sa obžalovaní odvolali.

Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír K. a štyria ďalší spoluobžalovaní boli stíhaní vo veci úložiek a zmeniek z roku 2001, úverov ruským a slovenským firmám a k ďalším skutočnostiam z obdobia, ktoré predchádzalo vyhláseniu nútenej správy nad Devín bankou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žaloval obžalovaných ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod.

Senát na pracovisku ŠTS v Banskej Bystrici v máji 2018 pôvodne šiestich obžalovaných oslobodil spod obžaloby, pretože skutky podľa verdiktu neboli trestným činom. Prokurátor ÚŠP sa voči rozsudku odvolal. V októbri 2019 NS SR potvrdil pre jednu osobu, konkrétne Janu K., oslobodzujúci rozsudok. U ostatných obžalovaných zrušil napadnutý rozsudok a vrátil vec na prerokovanie a rozhodnutie ŠTS.

Škoda za viac ako 70 miliónov eur

Medzi obžalovanými boli dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky Ľubomír K. a Pavel R., exšéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby páchali trestnú činnosť v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu za viac ako 70 miliónov eur. Devín banka skončila po tom, ako na ňu Národná banka Slovenska uvalila nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS, preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti Viliam Ž. a Jana K.

Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 uzavrela banka s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie. Štát ju však bez toho, aby namietal výšku náhrady, odmietol vyplatiť.

Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad ňou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených približne 11,6 miliardy slovenských korún.

Viac k témam: Devín banka
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd opätovne prejedná kauzu Devín banka, obžalovaní neprijali udelené tresty © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ján Gandžala sa stal novým členom súdnej rady, ďalšiu členku vymenovala prezidentka

Predseda súdnej rady Ján Mazák vyhlásil voľbu jedného člena súdnej rady sudcami v stredoslovenskom volebnom obvode 30. septembra 2021 po tom, čo sa funkcie členky súdnej rady vzdala Lenka Praženková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *