nedeľa , 19 septembra 2021
Home / šport / Ostatné športy / Slovenské hádzanárky dostali do skupiny MS európske tímy, v Španielsku vyzvú aj Česko

Slovenské hádzanárky dostali do skupiny MS európske tímy, v Španielsku vyzvú aj Česko

13.8.2021 (Webnoviny.sk) – Hádzanárky Slovenska budú na 25. majstrovstvách sveta žien v Španielsku (2. – 19. decembra 2021) účinkovať v základnej E-skupine spolu s Nemkami, Maďarkami a Češkami. Rozhodol o tom štvrtkový neskorý večerný žreb v Castellóne de la Plana, jednom zo štyroch dejísk šampionátu.

MS 2021 budú prvé na španielskom území a premiérové s 32 účastníkmi. Budú sa konať v štyroch mestách: Granollers, Torrevieja, Llíria a Castellón de la Plana. Finálový víkend bude hostiť Granollers. Slovenky sa predstavia v E-skupina v Llírii.

Sklamanie z európskej skupiny

Slovenky sa dostali na MS vďaka voľnej karte od Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF), keď predtým sa nekvalifikovali z II. fázy (play-off), v ktorej neuspeli v dvojzápase so Srbkami. “Som sklamaný, že sa v našej skupine zišli štyri európske tímy. Želali sme si stretnúť sa aj s krajinami s inou hádzanárskou filozofiou. Musíme to však brať tak, ako to je. V každom prípade je to silná skupina. Najvyššie radím z kvalitatívneho hľadiska Maďarsko, ktoré to potvrdilo štvrťfinálovou účasťou aj nedávno na olympijských hrách v Tokiu, kam sa Nemecko nekvalifikovalo. Je úsmevné, že na slovensko-český súboj pocestujeme do Španielska,“ uviedol v prvej reakcii na žreb tréner slovenských hádzanárok Pavol Streicher pre slovakhandball.sk .

Reprezentantky SR, pre ktoré to po roku 1995 (12. miesto) bude len druhý štart na MS v ére samostatnosti, figurovali pred žrebom medzi osmičkou v najslabšom IV. výkonnostnom koši. Kým z prvého koša sa vyhli napríklad čerstvým olympijským víťazkám z Francúzska, holandským úradujúcim majsterkám sveta či nórskym majsterkám Európy alebo aj výberu Ruskej hádzanárskej federácie so slovenským asistentom Tomášom Hlavatým, z druhého koša dostali maďarské hádzanárky. Tie síce na ME 2020 skončili desiate, ale na OH potrápili v boji o semifinále Nórky. “Určite boli v druhom koši, z ktorého sa nám ušlo Maďarsko, aj iní súperi… S Maďarkami sa v ostatných rokoch pravidelne stretávame v kvalifikácii. Však už v októbri proti nim odohráme prvé domáce stretnutie v boji o ME 2022,“ poznamenal kormidelník SR.

Špecifický náboj proti Česku

Vzájomné duely s Češkami zvyknú mať špecifický náboj, Slovenky sa s nimi často stretávajú “Nechcem to nejako zdôrazňovať, aby tento duel nevyvolával zbytočné vášne. Postupom rokov si už musíme zvykať, že sme dva samostatné štáty a je to pre nás zápas ako každý iný,“ s pokojom skonštatoval Streicher. Jeho zverenky by však podľa papierových predpokladov mali práve s českými hráčkami zviesť na palubovke rozhodujúcu bitku o postup.

Z ôsmich základných skupín postupujú do hlavnej fázy prvé tri tímy, ktoré utvoria štyri šesťčlenné skupiny. O účasť medzi 24 najlepšími družstvami sa budú usilovať aj Slovenky. “Keď sme už na majstrovstvách sveta, chceme urobiť všetko pre to, aby sme sa medzi trojicu postupujúcich z našej skupiny dostali a zahrali si aj v hlavnej fáze šampionátu,“ dodal na záver Pavol Streicher v tlačovej správe Slovenského zväzu hádzanej.

Žreb základných skupín na 25. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Španielsku (2. – 19. decembra 2021):

A-skupina: Francúzsko, Čierna Hora, Angola, Slovinsko
B-skupina: Rusko, Srbsko, Kamerun, Poľsko
C-skupina: Nórsko, Rumunsko, Ázia 3, Ázia 4
D-skupina: Holandsko, Švédsko, Severná Amerika a Karibik 1, Ázia 5
E-skupina: Nemecko, Maďarsko, Česko, Slovensko
F-skupina: Dánsko, Ázia 1, Tunisko, Kongo
G-skupina: Chorvátsko, Ázia 2, Južná a Stredná Amerika 1, Južná a Stredná Amerika 3
H-skupina: Španielsko, Rakúsko, Južná a Stredná Amerika 2, Ázia 6

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS v hádzanej žien
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské hádzanárky dostali do skupiny MS európske tímy, v Španielsku vyzvú aj Česko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Fenoglio končí na poste trénera slovenských volejbalistiek, nepredĺžila sa mu zmluva

Marco Fenoglio trénoval Slovenky od roku 2018, tím viedol na dvoch majstrovstvách Európy v rokoch 2019 a 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *